Sprawa Barskiego. SN podjął decyzję
Przywrócenie ze stanu spoczynku i powołanie Dariusza Barskiego na prokuratora krajowego w 2022 roku miało wiążącą podstawę prawno-ustrojową i było prawnie skuteczne - wynika z piątkowej uchwały Izby Karnej Sądu Najwyższego. Uchwałę podjęli trzej neosędziowie SN.
Uchwałę podjął skład trzech sędziów Izby Karnej SN, przewodniczył mu prezes tej Izby Zbigniew Kapiński. Ponadto w składzie byli sędziowie Marek Siwek i Igor Zgoliński. Wszyscy ci trzej sędziowie zostali wyłonieni do SN w procedurach przed Krajową Radą Sądownictwa po zmianach z 2017 r.
Uchwałę podjęto w odpowiedzi na pytanie skierowane do SN w marcu br. przez gdański sąd rejonowy.
Batalia o sędziów SN
Rozstrzygnięcie poprzedziła batalia dotycząca wyłączenia sędziów SN rozstrzygających sprawę. Przedstawiciele Prokuratury Krajowej złożyli kolejny wniosek o ich wyłączenie oceniając, że skład ten "nie tworzy sądu niezależnego, bezstronnego i niezawisłego".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Rosjanie zrzucili bomby fosforowe. "Ludzie nie mają szans przetrwać"
Pierwszy z takich wniosków PK złożony został kilkanaście dni temu. Przed tygodniem sędzia z Izby Kontroli Nadzwyczajnej i Spraw Publicznych SN – również wyłoniony do SN po 2017 r. - pozostawił ten wniosek bez rozpoznania.
Prokuratura Krajowa podjęła w piątek kolejną próbę wyłączenia trójki neosędziów ze składu w kluczowej dla kierownictwa prokuratury sprawie. Prok. Małgorzata Kozłowska i Robert Tarsalewski z PK wskazywali, że wniosek ma inne podstawy prawne niż poprzedni wniosek z 13 września. Innego zdania był jednak SN, pozostawiając wniosek bez rozpatrzenia.
Wniosek sądu powszechnego
Sąd Rejonowy Gdańs-Południe chciał, aby SN rozwiał wątpliwości co do tego, czy Dariusz Barski został skutecznie powołany na prokuratora krajowego, a także o co do skuteczności powołania przez Barskiego prokuratorskiego asesora. Odpowiedź była decydująca dla sytuacji w prokuraturze oraz dla statusu ponad 300 prokuratorskich asesorów powołanych przez Barskiego.
Prokuratura Krajowa stoi na stanowisku, że choć Barski na prokuratora krajowego powołany został nieskutecznie, jego decyzje kadrowe są ważne.
SN odpiera zarzuty
SN w uzasadnieniu uchwały szeroko odniósł się do "bezpodstawnego" kwestionowania statusu nowych sędziów powołanych z udziałem neo-KRS. Pojawiły się zarzuty pod adresem sędziów kwestionujących status nowych sędziów, co, zdaniem Izby może doprowadzić do zapaści państwa.
Prezes Izby Karnej SN, Zbigniew Kapiński, zaapelował nawet o opamiętanie i zaprzestanie kwestionowania jednych organów państwa przez drugie.
Spotkanie Bodnara z Barskim
Zmiany na szczytach prokuratury krajowej zapoczątkowano 12 stycznia br. Minister sprawiedliwości-prokurator generalny Adam Bodnar w czasie spotkania z Barskim wręczył mu wówczas dokument stwierdzający, że przywrócenie go do służby czynnej 16 lutego 2022 r. przez poprzedniego prokuratora generalnego Zbigniewa Ziobrę "zostało dokonane z naruszeniem obowiązujących przepisów i nie wywołało skutków prawnych".
Bodnar stwierdził na bazie opinii prawnych, że przywrócenie Barskiego do służby ze stanu spoczynku w 2022 r. odbyło się z naruszeniem przepisów i nie wywołało skutków prawnych. A emeryt nie może być prokuratorem krajowym.
Na mocy decyzji premiera pełniącym obowiązki prokuratora krajowego - do czasu wyłonienia następcy Barskiego w konkursie - został wówczas prok. Jacek Bilewicz. Konkurs wygrał w drugiej połowie lutego prok. Dariusz Korneluk, którego w połowie marca premier powołał na nowego prokuratora krajowego.
Źródło: PAP, "Gazeta Wyborcza", WP Wiadomości