Trwa ładowanie...

Smog Warszawa - 10 stycznia: Zła jakość powietrza, normy przekroczone dwukrotnie

10 stycznia powietrze w Warszawie będzie złej jakości, stężenie zanieczyszczeń zostanie przekroczone dwukrotnie. Najgorsza sytuacja dzisiaj będzie panować na Żoliborzu i Mokotowie. W miastach aglomeracji warszawskiej stężenie smogu będzie podobne do tego w stolicy.

Smog Warszawa - 10 stycznia: Zła jakość powietrza, normy przekroczone dwukrotnieŹródło: Agencja Gazeta
d3fk7jj
d3fk7jj

Smog Warszawa: złe powietrze w stolicy

Wskaźniki zanieczyszczeń w prawie całym mieście pokazują, że stężenie pyłów PM10 i PM2.5 przekroczyło dopuszczalne normy dwukrotnie. Najgorsza sytuacja smogowa panuje obecnie na Żoliborzu i Mokotowie, gdzie maszyny pomiarowe pokazują, że poziom wspomnianych pyłów jest zdecydowanie powyżej 200 procent normy.

W pozostałych dzielnicach Warszawy jakość powietrza jest nieznacznie lepsza - pyły PM10 oscylują w granicach 150-180 procent, a PM2.5 wahają się między 190 a 220 procent dopuszczalnej normy. Sytuacja może się pogarszać, zatem odradza się zbyt długie przebywanie na zewnątrz.

Smog Warszawa: dwukrotne przekroczenie norm także w aglomeracji

Równie niekorzystna sytuacja panuje w miastach aglomeracji warszawskiej. Z największymi zanieczyszczeniami będą zmagali się mieszkańcy Brwinowa, Marek, Piaseczna i Pruszkowa, gdzie stężenie pyłu PM10 dochodzi do 200 procent, a PM2.5 do 250 procent dopuszczalnej normy.

Mniejszy poziom smogu można odnotować w Łomiankach, Legionowie, Wołominie i Ząbkach, gdzie stężenie pyłu PM10 waha się w granicach 160-180 procent, a PM2.5 175-205 procent dopuszczalnej normy. Tu również w trosce o zdrowie zaleca się pozostanie w domach.

d3fk7jj

Czym jest smog?

Smog to zjawisko atmosferyczne powstałe w wyniku wymieszania się powietrza z dymem i spalinami.

Przy sprawdzaniu stężenia smogu zwraca się uwagę na dwa pomiary – PM2.5, czyli aerozole atmosferyczne, których w powietrzu nad Polską jest dużo, a także PM10 – są to substancje toksyczne związane z procesami spalania.

Ze względu na swoje małe rozmiary, pyły te z łatwością może przedostawać się do płuc, powodując zatrucie, zapalenia górnych dróg oddechowych, pylicę, nowotwory płuc, choroby alergiczne i astmę.

d3fk7jj
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3fk7jj
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj