Smog. Jakość powietrza 22 stycznia. Jeden rejon "świeci na czerwono"
Wraz z nastaniem chłodnych dni, w Polsce pojawił się smog. Jakość powietrza w poniedziałek 22 stycznia w wielu częściach kraju nie jest zadowalająca. Odczyty stacji pomiarowych w jednym z regionów informowały o przekroczeniu norm jakości powietrza nawet o kilkaset procent. Gdzie występuje największe stężenie pyłów zawieszonych PM 2,5 i PM 10?
Poniedziałkowy poranek w wielu częściach kraju przyniósł niedostateczną jakość powietrza. Stacje pomiarowe na południu informują natomiast o bardzo dużym zanieczyszczeniu, które może mieć znaczny wpływ na stan zdrowia. Gdzie występuje największy smog 22 stycznia 2024?
Jakość powietrza. W tych regionach przebywanie na zewnątrz nie jest zalecane
Monitoringiem jakości powietrza w Polsce oraz na świecie zajmuje się między innymi serwis Airly. Jak wynika z danych, zebranych przez stacje pomiarowe, krótko przed godziną 8:00 największe stężenie niebezpiecznych pyłów PM 2,5 oraz PM 10 odnotowano w części południowych regionów, w tym:
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
- w powiecie chrzanowskim, gdzie jedna ze stacji pomiarowych poinformowała o przekroczeniu norm PM 10 o 269 proc. oraz norm PM 2,5 o 696 proc.
- w Krakowie, gdzie jedna ze stacji pomiarowych poinformowała o przekroczeniu norm PM 10 o 243 proc. oraz norm PM 2,5 o 561 proc.
- w powiecie oświęcimskim, gdzie jedna ze stacji pomiarowych poinformowała o przekroczeniu norm PM 10 o 362 proc. oraz norm PM 2,5 o 986 proc.
- w Gorlicach gdzie jedna ze stacji pomiarowych poinformowała o przekroczeniu norm PM 10 o 207 proc. oraz norm PM 2,5 o 569 proc.
- w powiecie kłodzkim, gdzie jedna ze stacji pomiarowych poinformowała o przekroczeniu norm PM 10 o 334 proc. oraz norm PM 2,5 o 889 proc.
Smog 22 stycznia o poranku występuje również we wschodniej części Polski. Stacje pomiarowe znajdujące się w zachodniej części kraju w większości informują natomiast o dobrym stanie jakości powietrza.
Smog w Polsce. Jakie są normy stężenia pyłów zawieszonych?
Pyły zawieszone są cząsteczkami zanieczyszczeń stałych i ciekłych, swobodnie unoszących się w powietrzu. Ich obecność wpływa na stan jakości powietrza, a także może doprowadzić do negatywnych konsekwencji zdrowotnych. Za najgroźniejszy dla ludzi uznaje się pył PM 2,5, czyli taki, którego średnica nie przekracza 2,5 mikrometra. Zanieczyszczenia takiej wielkości mogą dostać się bezpośrednio do krwiobiegu. Jak podała Światowa Organizacja Zdrowia, dobowa norma stężenia pyłu PM 2,5 wynosi 25 mikrogramów na metr sześcienny.
Pył zawieszony PM 10 jest mieszanką cząsteczek, których średnica nie przekracza 10 mikrometrów. Jest on równie niebezpieczny dla zdrowia, co pył PM 2,5 - w jego składzie mogą bowiem znaleźć się rakotwórcze metale ciężkie. Jak wskazuje WHO, dobowa norma stężenia PM 10 wynosi 50 mikrogramów na metr sześcienny.