Trwa ładowanie...

Śmiertelne żniwo mrozu. Tej nocy nawet -29 st. C

Utrzymujące się od kilku dni w Polsce silne mrozy zbierają tragiczne żniwo. Tylko ostatniej doby z powodu wychłodzenia zmarło pięć osób. Łącznie z powodu wychłodzenia w ostatnich dniach zmarło już 15 osób. Jak ostrzegają synoptycy, tej nocy miejscami temperatura może spaść nawet do -29 st. C. Noclegownie w całym kraju przeżywają prawdziwe oblężenie.

Share
Śmiertelne żniwo mrozu. Tej nocy nawet -29 st. CŹródło: PAP, fot: Darek Delmanowic
d18aky6

Będzie mroźnie

W nocy z poniedziałku na wtorek temperatura minimalna od -20°C na wschodzie Polski, do około -17°C w centrum i -14°C na zachodzie oraz -12°C, -10°C na wybrzeżu. Na południu kraju lokalnie spadki temperatury do -23°C, a w dolinach karpackich do -29°C. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

We wtorek w ciągu dnia mróz nieco odpuści. Temperatura maksymalna od -12°C na północnym wschodzie Polski, do -7°C, -5°C na zachodzie i nad morzem. Wiatr słaby i umiarkowany, z kierunków wschodnich.

d18aky6

W kolejnych dniach także mroźnie. W nocy z wtorku na środę temperatura minimalna od -22°C na północnym wschodzie kraju, do około -19°C w centrum i -15°C na zachodzie oraz -12°C, -10°C na wybrzeżu. Na południu kraju lokalnie spadki temperatury do -23°C, a w dolinach karpackich do -29°C. Zdaniem synoptyków, do końca tygodnia nie mamy co liczyć na poprawę pogody.

"Nie bądźmy obojętni"

W ciągu ostatniej doby w Małopolsce odnaleziono ciała czterech osób, które prawdopodobnie zmarły z powodu wychłodzenia organizmu - poinformowała Katarzyna Padło z zespołu prasowego małopolskiej policji. - Są to mężczyźni w wieku od 57 do 64 lat, mieszkańcy powiatów wielickiego, gorlickiego, limanowskiego i suskiego. Dwóch z nich odnaleziono w pobliżu miejsca zamieszkania, dwóch pozostałych poza zabudowaniami.

Z kolei w Tropiu na Sądecczyźnie znaleziono zamarzniętego 37-letniego mężczyznę. Na jego ciało natrafili sąsiedzi, którzy wybrali się po wodę do odległej studni w głębokim leśnym parowie.

Z policyjnych statystyk wynika, że jedną z częstszych przyczyn zamarznięć jest alkohol. - Daje on złudne uczucie ciepła, jednak organizm wychładza się znacznie szybciej. Dlatego jeśli zobaczymy osobę pijaną, leżącą w rowie, na ławce w parku, nie bądźmy obojętni. Również kiedy wracamy wieczorem z imprez lepiej weźmy taksówkę, nie wracajmy do domu pieszo - podkreślił rzecznik komendanta głównego policji Mariusz Sokołowski.

d18aky6

Ministerstwo Spraw Wewnętrznych przypomina, aby w związku z silnymi mrozami, jakie utrzymują się w naszym kraju, zwracać szczególną uwagę na osoby bezdomne i starsze. Od kilku dni policjanci patrolują miejsca, w których mogą przebywać osoby bezdomne m.in. pustostany czy ogródki działkowe.

Policja, straż miejska i MSW apelują, by zgłaszać służbom jeżeli zauważymy kogoś, kto przebywa od dłuższego czasu na mrozie.Sami bezdomni coraz chętniej korzystają z noclegowni - powiedziała Ivetta Biały, rzecznik prasowy wojewody mazowieckiego.

Dodała, że w województwie mazowieckim jest ponad 3 tysiące miejsc dla bezdomnych i nadal w niektórych noclegowniach są wolne miejsca. Jedynym warunkiem przyjęcia do noclegowni jest trzeźwość, w noclegowniach nie można spożywać alkoholu. Dla tych, którzy są nietrzeźwi przygotowane są także izby wytrzeźwień, dodała.

d18aky6
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d18aky6
d18aky6
Więcej tematów