Trwa ładowanie...

Nawalny miał wyjść na wolność. "Putin nie mógł tego zdzierżyć"

Rosyjski polityk opozycyjny Aleksiej Nawalny w chwili swojej śmierci był bliski uwolnienia w wyniku wymiany więźniów - poinformowała w poniedziałek Maria Piewczich, rosyjska dziennikarka śledcza, aktywistka i szefowa jednostki śledczej założonej przez Nawalnego Fundacji Antykorupcyjnej. Miał zostać wymieniony na osadzonego w niemieckim więzieniu za zabójstwo Wadima Krasikowa.

Śmierć Nawalnego. Dlaczego Putin kazał go zamordować 16 lutego?Śmierć Nawalnego. Dlaczego Putin kazał go zamordować 16 lutego?Źródło: East News, fot: KIRILL KUDRYAVTSEV
d3wk3or
d3wk3or

O możliwej wymianie Krasikowa na przetrzymywanych w Rosji amerykańskich więźniów, w tym prawdopodobnie na weterana piechoty morskiej Paula Whelana, reportera "Wall Street Journal" Evana Gershkovicha i Aleksieja Nawalnego informował we wrześniu 2023 roku dziennik "The Wall Street Journal". O wymianie Krasikowa wspominał później, w wywiadzie z Tuckerem Carlsonem sam Putin.

Kilka dni temu, już po śmierci Nawalnego, informacje o negocjacjach na ten temat potwierdził niemiecki dziennik "Bild". Miały w nich uczestniczyć Moskwa, Waszyngton i Berlin.

"Aleksiej Nawalny miał wkrótce wyjść na wolność" - napisał felietonista "Bilda" Filipp Piatov. "Kreml wyraźnie nie chciał go uwolnić pod żadnym pozorem" - dodał.

"Mógł tu dzisiaj siedzieć zamiast mnie"

W poniedziałek Maria Piewczich rosyjska dziennikarka śledcza, aktywistka i szefowa jednostki śledczej Fundacji Antykorupcyjnej w nagraniu wideo na stronie YouTube Aleksieja Nawalnego oświadczyła, że w przeddzień śmierci Nawalnego, 15 lutego, negocjacje na temat wymiany więźniów były na etapie finalnym. - Dostałam potwierdzenie tej wiadomości - zapewniła.

d3wk3or

- Mógł tu dzisiaj siedzieć zamiast mnie - mówi Piewczich na nagraniu.

Piewczich poinformowała, że przygotowania do "humanitarnej" wymiany więźniów: rosyjskich szpiegów na więźniów politycznych z Rosji rozpoczęto już dwa lata temu. Z jej opowieści wynika, że współpracownicy Nawalnego kontaktowali się w tej sprawie z niemieckimi i amerykańskimi urzędnikami, biznesmenami i politykami.

Putinowi bardzo zależało na odzyskaniu Krasikowa. Jeszcze przed jego skazaniem w Berlinie w 2021 roku na dożywocie, Nikołaj Patruszew, sekretarz Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej, został wyznaczony przez Putina do zbadania możliwości wymiany zabójcy na więźniów przetrzymywanych w Rosji.

- Putinowi jasno dano do zrozumienia, że jedyny sposób na odzyskanie Krasikowa, to wymienienie go na Nawalnego. "Ach, tak?" - pomyślał Putin. "Nie zdzierżę Nawalnego na wolności. A jeśli chcą wymienić Krasikowa, to trzeba po prostu pozbyć się przedmiotu targu. A później zaproponować kogoś innego przy okazji" - relacjonuje na nagraniu Piewczych. To "zachowanie szalonego mafiosa" - podsumowuje.

d3wk3or

Krasikow odsiaduje dożywocie w Niemczech

W 2006 roku Putin zalegalizował możliwość zabijania "wrogów kraju", przebywających za granicą. Do 2019 roku pięć z 19 osób znajdujących się na liście zginęło lub zmarło w wyniku rzekomego samobójstwa, w tym Changoszwili, czeczeński dowódce polowy, uznany przez Kreml za wroga Rosji.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo.

Почему Путин убил Навального сейчас?

Krasikow zastrzelił Changoszwilego na oczach świadków w berlińskim parku w centralnej dzielnicy Tiergarten, niedaleko Urzędu Kanclerskiego. Niemiecki sąd orzekł, że zabójstwo miało na celu wysłanie brutalnej wiadomości do przebywających poza Rosją wrogów władz tego kraju: "nawet jeśli będziesz szukać schronienia na Zachodzie, dopadniemy cię".

Mimo że Krasikow został zatrzymany tuż po zabójstwie 23 sierpnia 2019 roku, przez dwa lata sąd w Berlinie nie mógł określić jego prawdziwej tożsamości. Mężczyzna powiedział niemieckim władzom, że nazywa się Wadim Sokołow i jest turystą, który nie ma żadnego związku z rosyjskim rządem. Również ambasada Rosji potwierdziła, że zatrzymany to Wadim Sokołow, nie Wadim Krasikow.

d3wk3or

Niemieckim prokuratorom udało się odkryć jego prawdziwą tożsamość, weterana rosyjskich tajnych operacji, dzięki pomocy ukraińskiej policji i platformy śledczej Bellingcat. Prokuratura stwierdziła, że Krasikow najprawdopodobniej współpracował z tajnym departamentem FSB, który specjalizuje się w operacjach poza granicami Rosji.

W grudniu 2021 roku Krasikowa skazano na karę dożywotniego więzienia. Wkrótce po wydaniu wyroku został przeniesiony do zakładu karnego o zaostrzonym rygorze w Bawarii.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3wk3or
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3wk3or
Więcej tematów