"Służba w policji w niepodległej RP jest zaszczytem"
59 absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie otrzymało nominacje na pierwszy stopień oficerski - podkomisarza. W zorganizowanym w Krakowie Święcie Policji uczestniczyli prezydent Lech Kaczyński i wicepremier, szef MSWiA Ludwik Dorn.
Lech Kaczyński podkreślił, że służba w policji w niepodległej RP jest zaszczytem i honorem. Tak powinni uważać wszyscy Ci, którym drogie jest nasze państwo, którym droga jest Polska- mówił prezydent. Podkreślił, że jest to praca przede wszystkim dla współobywateli.
To praca trudna, często ryzykowna, ale praca, która, jeżeli wykonywana jest prawidłowo, może przynosić wspaniałe efekty w postaci mniejszej liczby ludzi, którzy padają ofiarą złych czynów - powiedział Lech Kaczyński.
Dodał, że ostatnie dwa lata to znaczny postęp w pracy policji. Wiem, ile od policji zależy, ile zależy od tego, kto nią kieruje, jacy ludzie do niej przychodzą, jaką mają motywację - mówił prezydent, zapewniając, że dopóki on będzie prezydentem, będzie uczestniczył w Święcie Policji, bo obecne władze doceniają tą służbę.
Komendant główny Marek Bieńkowski zwracając się do absolwentów Wyższej Szkoły Policji w Szczytnie mówił, że jako oficerowie będą przełożonymi funkcjonariuszy, którzy oczekują "mądrych i odważnych decyzji, osobistej prawości" i "codziennego zaangażowania w służbie mieszkańcom naszego kraju, tak aby Polacy mogli odczuć, że wokół nich jest bezpiecznie".
Pamiętajcie, by ludziom prawym, a takich jest przecież zdecydowana większość, służyć pomocą, przestępców zaś bezwzględnie ścigać - powiedział Bieńkowski adeptom służby policyjnej z Małopolski, którzy złożyli ślubowanie. Niełatwy to kawałek chleba, ale jakim jest wyzwaniem, jaką szlachetną przygodą, naznaczoną poświęceniem i oddaniem drugiemu człowiekowi - podkreślił.
10 policjantów otrzymało z rąk prezydenta Lecha Kaczyńskiego Złote Krzyże Zasługi. Wręczono także jedną złotą, cztery srebrne i pięć brązowych odznak "Zasłużony Policjant". Dowódcy najlepszych policyjnych garnizonów - stołecznego, małopolskiego i śląskiego otrzymali nagrody.
Podczas porannej mszy św. Łagiewnikach metropolita krakowski kard. Stanisław Dziwisz podziękował policjantom za ich ofiarną służbę i pokreślił, że w centrum każdej służby powinno być dobro człowieka.
Na krakowskim Rynku trwa policyjny piknik. Publiczność może zobaczyć to, co zwykle oglądamy tylko w serialach kryminalnych. Chętni mogą zrobić odciski swoich palców, postrzelać z broni, jakiej używają początkujący funkcjonariusze czy poddać się badaniu wariografem zwanym popularnie wykrywaczem kłamstw. Na Rynku wyposażenie prezentują antyterroryści. Oprócz karabinów snajperskich jest tam robot używany do przenoszenia materiałów wybuchowych.
O godzinie 17 w Myślenicach rozegrany zostanie mecz pomiędzy Reprezentacją Artystów Polskich i policjantami.