Ślub Jacka Kurskiego. Katoliccy aktywiści piszą list do Rady ds. Rodziny KEP

Były prezes TVP wziął w Łagiewnikach drugi ślub kościelny. Stowarzyszenie Europa Tradycja przywołuje krytyczną opinię marszałka województwa i jednocześnie polityka PiS. Działacze domagają się od instytucji kościelnych wyjaśnień sytuacji.

Jacek Kurski z żoną Joanną Kurską w dniu ślubu kościelnego
Jacek Kurski z żoną Joanną Kurską w dniu ślubu kościelnego
Źródło zdjęć: © PAP

22.07.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:36

Zalogowani mogą więcej

Możesz zapisać ten artykuł na później. Znajdziesz go potem na swoim koncie użytkownika

Jacek Kurski w sobotę po raz drugi wziął ślub kościelny. Uroczystość odbyła się w sanktuarium w Łagiewnikach pod Krakowem. Na ceremonii pojawili się politycy Zjednoczonej Prawicy na czele z Jarosławem Kaczyńskim. Były szef TVP z poprzednią żoną ma trójkę dzieci. Aby wziąć kolejny ślub, kapłani musieli po 24 latach unieważnić jego poprzedni sakrament.

Sprawa odbiła się szerokim echem. Głos zabrał m.in. marszałek woj. podkarpackiego. Władysław Ortyl uznał, że "katolicy patrzyli na sytuację z lekką konsternacją". Szef lokalnych struktur PiS dodaje, że pojawiło się sporo pytań. "Czy od osób deklarujących przywiązanie do konserwatywnych poglądów wymagamy godnych przykładów, a nie medialnych pokazów? Czy dla praktykującego katolika, sakrament małżeństwa jest wciąż tym samym sakramentem?" - zastanawiał się polityk.

Ślub Jacka Kurskiego. Stowarzyszenie Europa Tradycja zabiera głos

Jego wypowiedź, jako punkt wyjścia stawiają aktywiści ze Stowarzyszenie Europa Tradycja. Podkreślają, że lokalni politycy myślą, jak wytłumaczyć sytuację wyborcom. Katoliccy działacze uważają, że podobnych wyjaśnień zabrakło po stronie Kościoła. Nie zgadzają się na milczenie, więc napisali list do Rady ds. Rodziny Konferencji Episkopatu Polski.

Przedstawiciele stowarzyszenia twierdzą, że brak głosu może oznaczać odwrócenie się niektórych katolików, którzy uznają sytuację za hipokryzję. Inni mogą z kolei domagać się unieważnienia małżeństwa, skoro takie wydarzenie "firmują" czołowi politycy partii, uchodzącej za troszczącą się o rodzinę. Kolejną grupą mają być osoby, które odwróciły się od Kościoła lub była poza nim. Ślub Kurskiego może ich utwierdzić w przekonaniu, że nic nie stracili.

Unieważnienie małżeństwa. Katoliccy działacze chcą reakcji od Kościoła

Stowarzyszenie Europa Tradycja wskazuje, że sprawa będzie miała konsekwencje dla sakramentu małżeństwa. Ucierpieć mogą również autorytety kościelne. Aktywiści zwracają uwagę, że coraz częściej dochodzi do unieważnienia ślubów. "Apelujemy do duszpasterzy, o wyartykułowanie stosownego nauczania, które zlikwiduje lub na początek, choć ograniczy zamieszanie i zakłopotanie wśród wiernych" - podsumowują katoliccy działacze.

Źródło: europatradycja.pl

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Komentarze (3114)