Słowacja usłyszała ofertę. Setki milionów za MIG-29 dla Ukrainy

Słowacja usłyszała ofertę. Setki milionów za MIG‑29 dla Ukrainy

MIG-29
MIG-29
Źródło zdjęć: © Getty Images | Milous CHAB
Monika Mikołajewicz
15.03.2023 07:18, aktualizacja: 15.03.2023 08:29

Bratysława usłyszała ofertę atrakcyjnej rekompensaty w zamian za dostarczenie Ukrainie myśliwców MIG-29. Jak stwierdził minister obrony Jaroslav Nad, to byłaby nie tylko pomoc dla Kijowa, ale też oferta, która dostarczy "brakującą technologię" Słowacji.

Rozmowy na temat możliwości przekazania Ukrainie należących do Słowacji MIG-29 nabierają tempa i wiele wskazuje na to, że uda się zamknąć ten temat. Jak poinformował "Nový Čas", we wtorek wieczorem członkowie Komisji Obrony i Bezpieczeństwa Słowackiej Rady Narodowej na specjalnym posiedzeniu rozmawiali na temat oferty związanej z przekazaniem odrzutowców.

Rekompensata warta setki milionów dolarów

Zgodnie z ustaleniami Słowacja miałaby przekazać Ukrainie 13 maszyn MIG-29. Ich wartość wraz z częściami zamiennymi wyceniono na kwotę 400 mln dolarów. Oferowana rekompensata ma wynosić natomiast 900 mln dolarów, w tym ma znajdować się sprzęt wojskowy.

Jak poinformował Nad, część rekompensaty pochodziłoby z Europejskiego Instrumentu na rzecz Pokoju. Ponadto Słowacja otrzymałaby "najnowocześniejszy sprzęt wojskowy ze Stanów Zjednoczonych", zapewniający słowackiej armii takie zdolności, "jakich brakuje". - Bylibyśmy nierozsądni, gdybyśmy nie przyjęli tej oferty - podsumował pomysł minister obrony.

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Klamka jeszcze nie zapadła. MIG-i ze Słowacji dla Ukrainy?

Mimo tego, że oferta brzmi kusząco, Słowacja nie podjęła jeszcze ostatecznej decyzji w sprawie MIG-29. Negocjacje o charakterze międzynarodowym wciąż trwają. - Kiedy będziemy gotowi, podejmiemy decyzje. Czy będzie to jutro, nie wiem - wyjaśnił Nad, który widzi w tym pomyśle nie tylko pomoc dla Ukrainy, ale też szanse dla własnego kraju.

Nie wszyscy podchodzą entuzjastycznie do pomysłu. Członkowie partii Kierunek – Socjalna Demokracja sprzeciwili się przyjęciu oferty. Podobnego zdania była posłanka niezrzeszona Denisa Saková, według której rząd tymczasowy nie posiada kompetencji do podejmowania decyzji w sprawie przekazania odrzutowców.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Zobacz także