Trwa ładowanie...
d1c2s71
ipn
03-09-2008 03:30

Śledztwo ws. teczki apb. Wielgusa umorzone

Prokuratura umorzyła śledztwo w sprawie domniemanego sfałszowania materiałów z teczki abp. Stanisława Wielgusa. Wątek fałszerstwa się przedawnił, a w innych nie dopatrzono się przestępstwa - donosi "Rzeczpospolita".

d1c2s71
d1c2s71

Gazeta przypomina, że postępowanie było wszczęte z zawiadomienia 17 osób, w tym byłego senatora Adama Bieli. Według autorów zawiadomienia, przy upublicznieniu zawartości teczki arcybiskupa doszło do nadużyć, m.in. ze strony IPN. Autorzy doniesienia wskazywali też na możliwość fałszerstwa.

Wątek sfałszowania teczki umorzyliśmy z powodu przedawnienia karalności czynu, a dotyczący przekroczenia uprawnień przez przedstawicieli IPN - z braku cech przestępstwa - wyjaśnia na łamach gazety rzecznik Prokuratury Okręgowej w Warszawie Katarzyna Szeska.

Na początku 2007 r. "Gazeta Polska" ujawniła zawartość teczki abp Wielgusa. Wynikało z niej, że w 1973 r. arcybiskup miał zobowiązać się do współpracy z wywiadem PRL. Sprawę badały dwie komisje - kościelna i utworzona przez Rzecznika Praw Obywatelskich - i obie uznały, że są dowody na podpisanie przez arcybiskupa zobowiązania do współpracy. Po tych wydarzeniach abp Wielgus zrezygnował z funkcji metropolity warszawskiego.

d1c2s71
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1c2s71
Więcej tematów