Śląskie. Uwaga na krocionogi. Są groźne dla zdrowia i próbują dostać się do domów

Śląskie. Uwaga na krocionogi. Są groźne dla zdrowia i próbują dostać się do domów

Śląskie. Uwaga na krocionogi. Są groźne dla zdrowia i próbują dostać się do domów
Źródło zdjęć: © pixabay.com
Szymon Łożyński
09.07.2020 12:02

Czerwiec i lipiec to czas masowego wylęgania się krocionogów. Eksperci ostrzegają, że te robaki mogą być groźne dla zdrowia. Szczególnie muszą uważać mieszkańcy województwa śląskiego, gdzie obserwuje się znaczny przyrost krocionogów.

Krocionogi. Co to jest?

Krocionogi są rodziną wijów z gromady dwuparców. Ich ciało jest wydłużone, segmentowane, szare, brunatne lub czarne. Nogi i czułki są krótkie. W Polsce występuje aż 85 rodzajów krocionogów. Masowy wylęg dotyczy jednak pięciu gatunków, zwłaszcza krocionoga piaskowego. To właśnie z nim jest problem w województwie śląskim.

Krocionogi. Plaga w Dąbrowie Górniczej

Największy obecnie kłopot z krocionogami jest w Dąbrowie Górniczej. Mieszkańcy ulicy Strzemieszyckiej mówią, że tak źle jak w tym roku jeszcze nie było. Dziennie zbierają nawet dwa wiadra groźnych dla zdrowia robaków. Mieszkańcy proszą o pomoc w walce z krocionogami prezydenta miasta.

"Jeżeli zalewa domy lub jest pożar przyjeżdża straż. Krocionogi niszczą powoli dzień po dniu. Niszczą zdrowie, niszczą nasze miejsce zamieszkania. Bo jeżeli znajdujemy w każdym niespodziewanym miejscu w domu, z jedzeniem czy w ubraniu, obrzydliwe robale, to nasze życie jest stopniowo rujnowane" - napisali mieszkańcy ul. Strzemieszyckiej w Dąbrowie Górniczej.

Krocionogi. Jak sobie z nimi radzić?

Eksperci ostrzegają, żeby nie lekceważyć krocionogów. Przenoszą one bakterie szkodliwe dla człowieka. Mogą spowodować poważne choroby, jak chociażby zapalenie płuc oraz zaburzenia układu pokarmowego. W odruchu obronnym te robaki wydzielają również benzochinonę, która ma działania rakotwórcze. Dotknięcie krocionoga może spowodować zapalenie skóry.

Jak walczyć ze szkodnikami, radzi profesor Stanisław Ignatowicz ze Szkoły Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. - Gdy z przylegających terenów przedostają się krocionogi w pobliże zabudowań i wchodzą do budynków, należy przeprowadzić zabieg opryskiwania wybranym produktem biobójczym. Opryskać należy zewnętrzne ściany budynków do wysokości 1 m i pas przylegającego terenu do fundamentu budynków o szerokości do 2 m - powiedział profesor, cytowany przez portal czestochowa.naszemiasto.pl.

źródło: czestochowa.naszemiasto.pl

Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (9)
Zobacz także