Trwa ładowanie...

Wieczór w Sejmie pod znakiem głosowań. Przyjęto nowelizację ws. zaostrzenia kar za pedofilię

Posłowie w bloku głosowań przyjęli dziś kilka ważnych ustaw. Zajmowali się m.in. senackimi poprawkami do nowelizacji Kodeksu Karnego zaostrzającego kary za przestępstwa pedofilii czy projektem nowelizacji Karty nauczyciela zakładającej podwyżki dla pedagogów.

Wieczór w Sejmie pod znakiem głosowań. Przyjęto nowelizację ws. zaostrzenia kar za pedofilięŹródło: PAP, fot: Tomasz Gzell
d22zk0k
d22zk0k

Parlamentarzyści w wieczornym głosowaniu przyjęli projekt 41 poprawek rekomendowanych przez Senat. Przepisy dotyczyły zaostrzenia kar za przestępstwa dotyczące pedofilii. Sąd będzie mógł m.in. orzec bezwzględne dożywocie za najcięższe zbrodnie, ale nie będzie to dla niego obligatoryjne. Poprzednio w określonych przypadkach musiał orzekać taki wyrok bez prawa do wcześniejszego zwolnienia - podaje PAP.

Zaostrzenie kar za pedofilię. Ustawa trafi na biurko prezydenta

Inna poprawka dotyczy karalności za obcowanie płciowe z małoletnimi poniżej 15 roku życia za co grozić teraz będzie do 15 lat pozbawienia wolności. Za zgwałcenie dziecka pedofil może iść do więzienia nawet na 30 lat, a najcięższe przestępstwa nie będą się przedawniać. Ustawa trafi teraz do podpisu prezydenta.

Wielu posłów opozycji wytykało rządzącym niekonstytucyjność poprawek, m.in. Jakub Kulesza i Borys Budka. Cezary Grabarczyk twierdzi, że "złamano regulamin Sejmu, bo głosowano nad poprawkami poza ich pierwotnym przedłożeniem". "Przedłożono poprawki Senatu zmieniające ustawy, nad którymi Sejm w ogóle nie pracował" - dodaje Tomasz Siemoniak.

Zobacz także: „Trzeba być debilem”. Marek Jakubiak oburzony wpisem Dariusza Rosatiego

Sejm znowelizował również kartę nauczyciela, dzięki czemu pedagodzy dostaną podwyżki o 9,6 proc. Posłowie przyjęli również nowelę zamrażającą ceny prądu przez cały 2019 rok dla gospodarstw domowych, mikro- i małych firm, a także szpitali i jednostek finansów publicznych w tym samorządów.

d22zk0k

Mowa śląska nie będzie językiem regionalnym

Parlamentarzyści nie zajmą się z kolei projektem ws. uznania śląskiego za język regionalny. Nowelizacja ustawy o mniejszościach narodowych i etnicznych została odrzucona. Sejm nie zgodził się na uzupełnienie porządku o ten punkt obrad. "PiS boi się śląskiej kultury i tożsamości. Pamiętajcie, jesienią wybory!" - napisała posłanka Nowoczesnej Monika Rosa.

Podczas wieczornego głosowania przyjęto również szereg innych uchwał. Sejm znowelizował prawo atomowe i ustawę o ochronie przeciwpożarowej. Przepisy zakładają wzmocnienie systemu bezpieczeństwa jądrowego i ochrony radiologicznej w Polsce i dostosowanie go do przepisów unijnych. Posłowie uchwalili też reformę postępowań cywilnych co ma być ograniczeniem przewlekłości postepowań.

d22zk0k

Uregulowano również zasady znakowania żywności i pasz wytworzonych przez GMO. Wprowadzono jednocześnie kary za fałszowanie informacji o żywności. Parlamentarzyści uchwalili również nowelizację ustawy o organizacji i funkcjonowaniu funduszy emerytalnych oraz ustawę o pracowniczych programach emerytalnych.

Wieczorne głosowania posłów

Sejm był także za wprowadzeniem mobilnych kontroli pojazdów technicznych uchwalając nowelizację Prawa o ruchu drogowym. Posłowie uchwalili też stworzenie Funduszu Promocji Roślin Oleistych. Od stycznia 2020 r. prowadzenie ewidencji odpadów będzie odbywać się wyłącznie elektrycznie.

d22zk0k

Parlamentarzyści byli również za szybszym eliminowanie zagrożeń związanych z zanieczyszczaniem powietrza. Projekt noweli ustawy śmieciowej został natomiast skierowany do dalszych prac w komisjach.

Rok 2020 został uznany przez Sejm Rokiem Św. Jana Pawła II, Hetmana Stanisława Żółkiewskiego, Bitwy Warszawskiej, Romana Ingardena oraz Teodora Axentowicza. Posłowie uczcili również 450-lecie Unii Lubelskiej.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d22zk0k
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d22zk0k
Więcej tematów