Sosnowiec. Zrobią porządek z hulajnogami
Sosnowiec znalazł sposób na rozwiązanie problemu z hulajnogami zastawiającymi chodniki. W mieście trwa wyznaczanie i malowanie kopert postojowych wraz z tabliczkami i oznaczeniem parkingów dla nich.
Zastawione hulajnogami chodniki, krawędzie dróg czy say zieleni to problem, który dotyka większość miast w Polsce. Władze Sosnowca postanowiły go rozwiązać.
- W tym roku mamy prawdziwy wysyp operatorów hulajnóg elektrycznych. Postanowiliśmy uporządkować kwestię pozostawiania pojazdów operatorów, tak aby nie blokowały chodników. Udało nam się porozumieć z operatorami i właśnie trwa wyznaczanie i malowanie kopert postojowych wraz z tabliczkami i oznaczeniem parkingów dla nich – tłumaczy Arkadiusz Chęciński, prezydent Sosnowca.
Obowiązujące w mieście zasady są już wdrożone przez operatorów. W momencie pozostawienia hulajnogi w miejscu niewyznaczonym, użytkownik otrzymuje w aplikacji informację o dodatkowej opłacie w kwocie 50 złotych, która będzie pobrana z jego konta. Wszystkie hulajnogi wyposażone są w monitoring GPS oraz GSM i są pod nadzorem obsługi. Takie wsparcie pozwala operatorowi na odczytanie czy hulajnoga jest prawidłowo zaparkowana, czy porzucona.
Na początku wyznaczono 25 "miejsc parkingowych". Znajdują się one głównie w centrum miasta m.in. przy dworcu kolejowym, kinie Helios, urzędzie miasta, „plastrze miodu” czy w okolicy „ślimaka” oraz dzielnicach: Pogoń, Stary Sosnowiec, Sielec oraz Kazimierz Górniczy. Kolejnych 25 miejsc zostanie zlokalizowanych między innymi w Milowicach, Niwce, Środuli, Klimontowie, Juliuszu, Zagórzu i Kazimierzu Górniczym. Docelowo będzie około 100 miejsc. Każdy operator będzie zobowiązany do korzystania z nich.