Trwa ładowanie...

Sosnowiec. Smogobus odbył ostatni kurs. Podpisano kilkadziesiąt umów na wymianę kopciuchów

Kilkaset osób skorzystało z porady w sosnowieckim smogobusie, który w marcu i kwietniu odwiedził kilka dzielnic miasta. To kolejny krok do oczyszczenia powietrza.

Share
Sosnowiec. Smogobus ostatni kurs odbył 16 kwietnia.
Sosnowiec. Smogobus ostatni kurs odbył 16 kwietnia. Źródło: UM Sosnowiec
d197x53

Hybrydowy autobus odwiedził te części miasta, w których domy jednorodzinne stanowią najpopularniejszą zabudowę. Dotarł też do miejsc, w których problem smogu jest największy.

Smogobus po raz pierwszy pojawił się w piątek 5 marca, a w ostatni kurs wybrał się 16 kwietnia. Zanim dotarł do miasta, mieszkańcy otrzymali 10 tysięcy ulotek z informacjami o programach, z których można pozyskać dofinansowanie.

d197x53

W smogobusie na mieszkańców czekali urzędnicy z Wydziału Ekologii sosnowieckiego magistratu, którzy odpowiadali na wszystkie pytania związane z dotacjami, a także pomagali wypełnić wniosek. - Dzięki smogobusowi udało nam się podpisać kilkadziesiąt umów. To, że autobus już nie kursuje nie oznacza, że to koniec przyjmowania wniosków. Nadal gorąco zachęcamy do kontaktu z nami. Pula środków jest jeszcze bardzo duża – zachęca Michał Zastrzeżyński, zastępca prezydenta Sosnowca.

Sosnowiec. Podsumowanie działalności smogousa

Warto podkreślić, że bardzo dużym zainteresowaniem cieszy się działający w urzędzie punkt, w którym można złożyć wniosek w ramach programu "Czyste powietrze". –  Punkt jest wynikiem porozumienia pomiędzy nami a WFOŚiGW. Chodziło o to, by mieszkańcy nie musieli jeździć do katowickiej siedziby funduszu i mogli wszystkie formalności załatwić w Sosnowcu. Punkt działa u nas od lutego, a już udało nam się podpisać około 50 umów – cieszy się zastępca prezydenta.

Mieszkańcy cały czas mogą składać wnioski i pozyskać nawet ponad 60 tys. zł z nowego programu Stop Smog. Środki z niego można przeznaczyć na wymianę pieca oraz docieplenie budynku przy zaledwie 5-procentowym wkładzie własnym. Ważnym kryterium jest dochód, który w gospodarstwie wielorodzinnym nie może przekroczyć kwoty 1564 zł na jedną osobę. W przypadku jednoosobowego gospodarstwa nie może przekraczać 2189 zł.

Narodowy Program Szczepień. Lekarz skomentował sondaż dla WP

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d197x53

Podziel się opinią

Share
d197x53
d197x53
Więcej tematów