Trwa ładowanie...
d2k5ahj

Śląskie. W tramwaju o historii

Słuchowisko muzyczno-dokumentalne o wspólnej historii Śląska i Zagłębia "SPRAWA! Zagłębie 1905 – 1921 Śląsk" zostanie wystawione w... tramwaju. Podróż linią tramwajową na trasie Teatr Śląski w Katowicach – Teatr Zagłębia w Sosnowcu będzie bezpłatny.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
W tramwaju łączącym Sosnowiec z Katowicami dowiesz się o trudnej historii Śląska i Zagłębia.
W tramwaju łączącym Sosnowiec z Katowicami dowiesz się o trudnej historii Śląska i Zagłębia. (Teatr Zagłębia, Fot: Teatr Zagłębia)
d2k5ahj

Słuchowisko jest częścią projektu Teatru Zagłębia i Teatru Śląskiego "Zagłębie lub_i Śląsk, Śląsk lub_i Zagłębie”, mającego na celu budowanie świadomości wspólnoty obu regionów poprzez działania kulturalne.

W niemal każdą sobotę, aż do 19 grudnia tramwaj będzie dowoził widzów na wybrane spektakle obu teatrów. Z Katowic odjazd o godz. 17.00, z Sosnowca – 18.00.

"Co dzieli Śląsk i Zagłębie? Rzeki. Przez Przemszę i Brynicę przebiegała najbardziej trwała w polskiej historii granica: między plemionami Wiślan i Opolan, między Śląskiem a Małopolską, między zaborem pruskim i rosyjskim, między Polską a Niemcami… Więc oprócz rzek, Śląsk i Zagłębie przez wieki dzieliła też historia. Ale do jakiego stopnia i czy na pewno? Tak bliskich sąsiadów wiele przecież musiało też łączyć. I rzeczywiście: wspólne mianowniki są liczne, a wspólnota doświadczeń wyraźna. Zwłaszcza jeśli na historię regionu spojrzymy nie ze zwyczajowego – narodowego – punktu widzenia. Wydarzenia zagłębiowskie musiały odbijać się echem na Śląsku i odwrotnie. Słuchowisko SPRAWA! skupia się na dwóch zaskakująco do siebie podobnych momentach: rewolucji 1905 roku na Zagłębiu i powstaniach śląskich" - opisują organizatorzy przedsięwzięcia.

d2k5ahj

Historie Zagłębia podczas rewolucji 1905 roku i powstań śląskich w słuchowisku opowiadane są za pomocą materiałów archiwalnych (artykułów prasowych z epoki, odezw, wspomnień oraz relacji uczestniczek i uczestników) a także piosenek, w których odbiły się tamte wydarzenia i tamten czas. W nagraniach udział wzięli Bartosz Błaszczyński, Grażyna Bułka, Przemysław Kania i Joanna Połeć, a więc aktorki i aktorzy dwóch teatrów: Zagłębia i Śląskiego a także zespoły: Fanga, Hańba!, Kapela Dejce Pozór, Kapela Fedaków. Za scenariusz, reżyserię, miks i montaż odpowiadają Wojtek Zrałek-Kossakowski i Marcin Lenarczyk.

Koronawirus. Nowe obostrzenia. Piotr Mueller o handlu i świętach

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d2k5ahj

Podziel się opinią

Share
d2k5ahj
d2k5ahj
Więcej tematów