Trwa ładowanie...

Śląskie. Nigeryjczyk zastąpił swojego rodaka na egzaminie z języka polskiego. Miał fałszywy paszport

Funkcjonariusze Śląskiej Straży Granicznej zatrzymali Nigeryjczyka, który na państwowym egzaminie z języka polskiego w katowickiej uczelni zastąpił swojego rodaka, starającego się o polskie obywatelstwo. Mężczyzna miał sfałszowany paszport.

Share
Śląskie. Zatrzymany Nigeryjczyk na państwowym egzaminie z języka polskiego w katowickiej uczelni zastąpił swojego rodaka.
Śląskie. Zatrzymany Nigeryjczyk na państwowym egzaminie z języka polskiego w katowickiej uczelni zastąpił swojego rodaka.Źródło: Śląska Straż Graniczna
d3fdazu

Jak przekazał w czwartek chor. szt. Szymon Mościcki ze śląskiego oddziału SG, funkcjonariusze przeprowadzili ostatnio czynności kontrolno-weryfikacyjne na uczelniach wyższych w Katowicach, Bielsku-Białej oraz Opolu.

Sprawdzano cudzoziemców podchodzących do państwowego certyfikowanego egzaminu z języka polskiego, który jest niezbędny w procedurze ubiegania się cudzoziemców o otrzymanie polskiego obywatelstwa.

d3fdazu

Ruda Śląska. Nigeryjczyk zastąpił swojego rodaka na egzaminie

- Celem kontroli było ujawnienie osób, które mogły posłużyć się sfałszowanymi dokumentami bądź należącymi do innej osoby w celu uzyskania certyfikatu – poinformował Szymon Mościcki.

Raport NIK obciążył PiS. Poseł od Ziobry ostro zaatakował Budkę

Funkcjonariusze PSG w Rudzie Śląskiej zatrzymali obywatela Nigerii, który usiłował wprowadzić w błąd urzędników państwowych, w celu uzyskania pozytywnego wyniku z egzaminu z języka polskiego wraz z certyfikatem dla innego Nigeryjczyka.

- Mężczyzna stawił się na jednej z katowickich uczelni, aby w imieniu innego obywatela Nigerii, w zamian za otrzymaną od niego opłatę, złożyć egzamin przed państwową komisją egzaminacyjną. W tym celu posłużył się sfałszowanym nigeryjskim dokumentem paszportowym, w którym figurował jego wizerunek oraz dane jego znajomego – przekazał przedstawiciel Straży Granicznej.

d3fdazu

Śląskie. Nigeryjczyk zastąpił swojego rodaka na egzaminie z języka polskiego.

Po zatrzymaniu obcokrajowiec został doprowadzony do Placówki SG w Rudzie Śląskiej. - Przedstawiono mu zarzuty posłużenia się jako własnym i autentycznym sfałszowanym paszportem nigeryjskim stwierdzającym tożsamość innej osoby oraz zarzuty innych powiązanych z tym zdarzeniem przestępstw – podała Straż Graniczna.

Cudzoziemiec przyznał się do winy oraz złożył wyjaśnienia. Grozi mu za to kara pozbawienia wolności do lat 5.

Śląskie. Nigeryjczyk z fałszywym paszportem może stracić prawo pobytu

W związku z tym, że Nigeryjczyk posiada polską kartę pobytu, Prokuratura Rejonowa w Katowicach, do czasu zakończenia toczącego się postępowania, zastosowała wobec niego dozór policyjny.

- Ponadto niezwłocznie zostanie przekazana do właściwego urzędu wojewódzkiego informacja w celu cofnięcia cudzoziemcom zezwolenia na pobyt – przekazał Szymon Mościcki.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3fdazu

Podziel się opinią

Share
d3fdazu
d3fdazu
Więcej tematów