Trwa ładowanie...

Śląskie. Nałkowska zachęca tyszan do rozmów

Mural z wizerunkiem Zofii Nałkowskiej odsłonięto w Tychach. Malowidło o powierzchni 180 m kw., które powstawało od sierpnia, znajduje się na bocznej ścianie bloku mieszkalnego przy ul. Nałkowskiej 10.

Mural z Zofią Nałkowską odsłonięto w Tychach.Mural z Zofią Nałkowską odsłonięto w Tychach.Źródło: UM Tychy, fot: UM Tychy
d2rg802
d2rg802

Autorami muralu są mieszkający w tej okolicy malarz Marek Grela i projektantka ceramiki Marta Piróg, tworzący wspólnie pracownię artystyczną pod nazwą Czary-Mury.

Malowidło przedstawia pisarkę siedzącą na parkowej ławce. Do jego stworzenia wykorzystano nie tylko farbę, ale również elementy ceramiczne, tworząc niemal 750 kwiatów drzewa kwitnącej wiśni, wykonanych z 3730 płatków. Tym samym dzieło nawiązuje do istniejących już w Tychach mozaik, które powstawały w różnych częściach miasta do końca lat 70. ubiegłego wieku.

Do stworzenia ceramicznych płatków użyto 300 kg gliny i kilkanaście litrów szkliwa, a ich wypalenie w piecu zajęło w sumie ok. 80 godzin, natomiast do namalowania obrazu zużyto ok. 100 litrów farby.

Już podczas tworzenia malowidła spotkał się on z wielkim zainteresowaniem mieszkańców. - Ten wielki odzew społeczny częściowo nas zaskoczył. Regularnie mieliśmy pod rusztowaniem odwiedziny. To były nasze rozmowy z mieszkańcami i mieszkańców między sobą. Osiedle zaczęło integrować się pod muralem, rozmawiać o tym; czasami więcej rozmawialiśmy niż malowaliśmy – powiedział na odsłonięciu muralu Grela.

d2rg802

Jak przyznali twórcy dzieła przy jego projektowaniu inspirowali się m.in. słowami Nałkowskiej, która pisała w swoich "Dziennikach": "Jestem kimś, kto musi żyć powoli. Widzę wtedy urok życia, doznaję go w całości". Pełne barw dzieło ma kojarzyć się z radością życia, przypominając o wiośnie także jesienią czy zimą. - Warto, aby w przyszłości takie murale powstawały także w innych częściach miasta – przyznał Maciej Gramatyka, wiceprezydent Tychów. - Wierzę, że sztuka w przestrzeni naszego miasta będzie pojawiać się także w tej nowej odsłonie na innych budynkach - dodał.

Mural powstał w ramach Programu Rewitalizacji dla miasta Tychy.

Zofia Nałkowska urodziła się 10 listopada 1884 r. w Warszawie. Ukończyła prywatną pensję, studiowała na tajnym Uniwersytecie Latającym. Z domu rodzinnego wyniosła liberalną kulturę literacką, znajomość języków, kontakty z pisarzami i intelektualistami. Zaczęła pisać bardzo wcześnie - jej debiutem książkowym była dobrze przyjęta przez krytykę powieść "Kobiety" (1906). Od 1928 r. była wiceprezesem polskiego PEN-Clubu. Szczyt jej kariery pisarskiej przypadał na lata 30., kiedy wydała został wystawiony jej dramat pt. "Dom kobiet" (1930), który cieszył się wielkim powodzeniem; pięć lat później ukazała się "Granica".

W czasie okupacji Nałkowska utrzymywała się z prowadzenia w Warszawie niewielkiego sklepiku tytoniowego. Po wojnie uczestniczyła w pracach Głównej Komisji Badania Zbrodni Hitlerowskich, co zaowocowało tomem "Medaliony". Pracowała też w redakcji marksistowskiej "Kuźnicy", była posłanką do Sejmu PRL. Zmarła 17 grudnia 1954 r. w Warszawie.

Protest antycovidowców w Warszawie. Posypały się mandaty

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2rg802
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2rg802
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj