Trwa ładowanie...

Śląskie. Autorka biografii Marii Jaremy otrzymała Juliusza

Agnieszka Dauksza zdobyła przyznawaną w Rybniku Górnośląską Nagrodę Literacką Juliusz – za "Jaremiankę", biografię krakowskiej malarki i rzeźbiarki Marii Jaremy.

Autorka zwycięskiej książki otrzymała statuetkę oraz 50 tys. zł.Autorka zwycięskiej książki otrzymała statuetkę oraz 50 tys. zł.Źródło: Facebook, fot: facebook.com, GNLJuliusz
d3yrbnq
d3yrbnq

Górnośląska Nagroda Literacka Juliusz to ustanowione przez prezydenta Rybnika wyróżnienie dla najlepszej polskiej książki, wyłonionej spośród publikacji literackich poprzedniego roku. Nagroda od 2016 r. wręczana jest podczas Rybnickich Dni Literatury, w tym roku odbywających się po raz 51. Autor zwycięskiej książki otrzymuje statuetkę oraz nagrodę pieniężną - 50 tys. zł. W ubiegłym roku konkurs zawężono też wyłącznie do biografii.

Ze względu na epidemię koronawirusa, tegoroczna gala konkursu odbywała się bez udziału publiczności, była transmitowana przez internet. Uczestniczyli w niej jedynie nominowani autorzy i przedstawiciele kapituły.

Agnieszka Dauksza jest literaturoznawczynią specjalizującą się w antropologii kulturowej, nauczycielką akademicką na Wydziale Polonistyki Uniwersytetu Jagiellońskiego, pisarką. Jest autorką ponad 60 artykułów i książek, członkinią redakcji literaturoznawczych czasopism naukowych.

Nagrodzona książka to opowieść o zapomnianej krakowskiej artystce, jednej z najważniejszej postaci powojennej polskiej awangardy. „Biografia Marii Jaremy to książka doskonała. Pod piórem Agnieszki Daukszy zapomniana, zmarła przedwcześnie krakowska malarka, którą zazwyczaj wspomina się tylko jako żonę, przyjaciółkę bądź współpracowniczkę słynnych artystów, odzyskuje należne jej miejsce w historii sztuki polskiej, odzyskuje swoją biografię i los” - napisano w laudacji.

d3yrbnq

Tegoroczne jury konkursu tworzyli Aleksandra Klich, Agata Passent, Małgorzata Szejnert, prof. Zbigniew Kadłubek, Aleksander Kaczorowski i Michał Nogaś.

Poza książką Daukszy w tym roku nominację do nagrody uzyskały następujące biografie: „Dzieci nie płakały. Historia mojego wuja Alfreda Trzebinskiego, lekarza SS” Natalii Budzyńskiej, „W czasach szaleństwa. Hertz. Fiłosofow. Stempowski. Moltke” Magdaleny Grochowskiej, „Człowiek, który wynalazł internet. Biografia Paula Barana” Wojciecha Orlińskiego oraz „Gareth Jones. Człowiek, który wiedział za dużo” Mirosława Wlekłego.

Patronem nagrody jest niemiecki lekarz Juliusz Roger (1819-65), który w połowie XIX w. przyjechał na Górny Śląsk i zainicjował budowę szpitala w Rybniku. Nauczył się mówić po polsku, wydał zbiór pt. „Pieśni ludu polskiego w Górnym Szląsku”.

Największe polskie katastrofy - Heweliusz

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3yrbnq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3yrbnq
Więcej tematów