Trwa ładowanie...

Nobel z ekonomii 2020. Kto otrzymał ostatniego Nobla w tym roku?

Nobel z ekonomii przyznawany jest co roku jako ostatnia z Nagród Nobla. Kto otrzymał ostatniego Nobla 2020? W poniedziałek 12 października ogłoszono, że laureatami zostali: Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson. Nagrodzono ich "za ulepszenia teorii aukcji i wynalazki nowych formatów aukcji".

Share
Nobel z ekonomii 2020. Paul R. Milgrom i Robert B. WilsonNobel z ekonomii 2020. Paul R. Milgrom i Robert B. WilsonŹródło: Nobe Prize, Twitter
d83ue5a

Nobel z ekonomii 2020. Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson dostali Nobla

Królewska Szwedzka Akademia Nauk ogłosiła w poniedziałek 12 października, kto otrzymał Nobla z ekonomii 2020. Dostali ją: Paul R. Milgrom i Robert B. Wilson "za ulepszenia teorii aukcji i wynalazki nowych formatów aukcji".

Nobel z ekonomii 2020 - w tym roku przyznano po raz 52. w historii

Tegoroczna Nagroda Nobla z ekonomii jest 52. nagrodą w historii. Nagroda Banku Szwecji imienia Alfreda Nobla jest przyznawana od 1968 roku. Jest to - można powiedzieć - najnowszy Nobel. Pozostałe 5 nagród przyznawane było od początku XX wieku. Niemniej po ustanowieniu Nobla z ekonomii zadecydowano, że nie będzie już więcej dziedzin, z których będzie przyznawana nagroda.

Do 12 października 2020 Nobla z ekonomii otrzymało łącznie 84 osoby. Ekonomiczny Nobel, podobnie jak i inne nagrody, jest bowiem często dzielony.

d83ue5a

Rok temu Nobla z ekonomii dostali: Abhijit Banerjee, Esther Duflo i Michael Kremer. Uhonorowano ich za wykorzystanie i upowszechnianie eksperymentów terenowych jako narzędzie do walki z ubóstwem.

Pierwszą kobietą, która dostała Nobla z ekonomii, była Elinor Ostrom. Nagrodę przyznano jej za pracę nad współpracą między ludźmi. Pokazała bowiem, że społeczność może w zrównoważony sposób dzielić się zasobami naturalnymi. Nie są do tego potrzebne władze centralne.

Nobel 2020. Tydzień Noblowski za nami

Poznaliśmy już wszystkich laureatów Nobla 2020. O tym, kto otrzymywał nagrody w poszczególnych dziedzinach, dowiadywaliśmy się codziennie od 5 października. Nobel z ekonomii 2020 jest ostatnią Nagrodą Nobla w tym roku.

Koronawirus w Polsce. "Jest bardzo źle". Polityk uderza w Szumowskiego

d83ue5a
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d83ue5a
d83ue5a
Więcej tematów