Trwa ładowanie...

Śląsk. Uwaga! Zmiany w zgłoszeniach do ubezpieczeń

Jeśli ktoś planuje wypełnić w najbliższym czasie dokumenty zgłoszeniowe do ubezpieczeń, należy pamiętać o tym, że od 16 maja nastąpiły ważne zmiany. Od teraz nie można zapomnieć o podaniu kodu zawodu. Co to znaczy?

Ważne zmiany w zgłoszeniach do ubezpieczeńWażne zmiany w zgłoszeniach do ubezpieczeńŹródło: ZUS
d1p6c7n
d1p6c7n

W dokumentach zgłoszeniowych od teraz trzeba wykazywać kod wykonywanego zawodu. Dzięki temu, będzie można oszacować kiedy i w jakich zawodach występuje największa zachorowalność.

Po co to wszystko? By móc określić, jakiego typu zmiany zachodzą w strukturze społeczeństwa, jakie zawody są deficytowe a które nadwyżkowe. Dzięki temu będzie można dokonać analizy i prognoz na rynku pracy.

ZUS uspokaja, że zebrane dane będą wykorzystywane głównie do celów statystycznych. W przyszłości wiedza ta będzie niezbędna do budowania polityki państwa, w tym tej dotyczącej zdrowia.

d1p6c7n

Kod zawodu pozwoli dokonać analizy pod względem niezdolności do pracy, wieku, wysokości świadczeń. Odpowie też na pytanie, ile rzeczywiście przeznaczanych jest wydatków na świadczenia dla wybranych grup zawodowych.

Wraz z powyższymi zmianami, pojawią się nowe wzory formularzy ZUS ZUA i ZUS ZZA. Podawanie kodu będzie obowiązywało tylko w dokumentach składanych od 16 maja br., wcześniejsze formularze będą nieważne.

Klasyfikacja zawodów określona jest w rozporządzeniu Ministra Pracy i Polityki Społecznej. Kod wykonywanego zawodu musi być z tym zgodny. Nowe wzory dokumentów dostępne są od 16 maja w Programie Płatnik i aplikacji ePłatnik.

Emerytury tylko na konto. Prezes ZUS tłumaczy decyzję

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1p6c7n
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1p6c7n
Więcej tematów