Trwa ładowanie...

Śląsk. Rzadkie ptactwo wraca z ciepłych krajów, możemy to obserwować

Olga, Karolina, Zosia czy Juliusz – na zimę opuściły Polskę, by wygrzewać się w cieplejszych zakątkach świata. Powoli jednak wracają do kraju, by rozpocząć okres lęgowy. Ich wędrówkę możemy obserwować dzięki specjalnym nadajnikom.

Share
Ślepowrony powoli wracają do kraju z gorących krajów
Ślepowrony powoli wracają do kraju z gorących krajówŹródło: Pixabay
d1nkj8p

Są już w drodze powrotnej, nie wygląda jednak na to by jakoś specjalnie się spieszyły. Te wyjątkowe ptaki, w odróżnieniu do innych, zaraz po przybyciu wcale nie szykują się do budowania gniazd. Wręcz przeciwnie, wpierw muszą odpocząć po długiej podróży.

Ślepowrony, które spędzały zimę w Afryce czy południu Europy, wróciły do Doliny Górnej Wisły. Jak już odpoczną, przystąpią do lęgów. Te bardzo rzadkie w Polsce ptaki z rodziny czaplowatych mają swą kolonię na niepozornej wysepce na stawie w Ochabach.

d1nkj8p

Jak je rozpoznać? Ślepowrony są mniejsze od pospolitej czapli. Cechują je długie, białe pióra z tyłu głowy. Spotkamy je w gniazdach na stawie w Ochabach, gdzie od marca kontrolują je ornitolodzy z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Dzięki założonym nadajnikom, niektóre ptaki możemy kontrolować. Dzięki temu wiemy, gdzie zimowały i jak wyglądała ich podróż. Wędrówkę rozpoczęły dość późno, bo dopiero w kwietniu. Niektóre w drogę wyruszą jeszcze później.

Karolina z Kęt zimę spędziła w Nigerii, z kolei Julek z Jankowic zatrzymał się w Algierii. Tak samo jak Zosia z Zawadki, która potem poleciała do Gwinei. Mariusz z Malca w pierwszych dniach kwietnia wyruszył z Grecji, a Olga z Ochab w drodze powrotnej zatrzymała się we Włoszech.

Projekt, którym zajęli się ornitolodzy, ma na celu poprawę stanu siedlisk ptactwa wodno-błotnego w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły.

Struś podszedł do auta. Przez uchyloną szybę zrobił coś zaskakującego

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d1nkj8p

Podziel się opinią

Share
d1nkj8p
d1nkj8p
Więcej tematów