RegionalneŚląskŚląsk. Rzadkie ptactwo wraca z ciepłych krajów, możemy to obserwować

Śląsk. Rzadkie ptactwo wraca z ciepłych krajów, możemy to obserwować

Olga, Karolina, Zosia czy Juliusz – na zimę opuściły Polskę, by wygrzewać się w cieplejszych zakątkach świata. Powoli jednak wracają do kraju, by rozpocząć okres lęgowy. Ich wędrówkę możemy obserwować dzięki specjalnym nadajnikom.

Ślepowrony powoli wracają do kraju z gorących krajów
Ślepowrony powoli wracają do kraju z gorących krajów
Źródło zdjęć: © Pixabay

Są już w drodze powrotnej, nie wygląda jednak na to by jakoś specjalnie się spieszyły. Te wyjątkowe ptaki, w odróżnieniu do innych, zaraz po przybyciu wcale nie szykują się do budowania gniazd. Wręcz przeciwnie, wpierw muszą odpocząć po długiej podróży.

Ślepowrony, które spędzały zimę w Afryce czy południu Europy, wróciły do Doliny Górnej Wisły. Jak już odpoczną, przystąpią do lęgów. Te bardzo rzadkie w Polsce ptaki z rodziny czaplowatych mają swą kolonię na niepozornej wysepce na stawie w Ochabach.

Jak je rozpoznać? Ślepowrony są mniejsze od pospolitej czapli. Cechują je długie, białe pióra z tyłu głowy. Spotkamy je w gniazdach na stawie w Ochabach, gdzie od marca kontrolują je ornitolodzy z Górnośląskiego Koła Ornitologicznego.

Dzięki założonym nadajnikom, niektóre ptaki możemy kontrolować. Dzięki temu wiemy, gdzie zimowały i jak wyglądała ich podróż. Wędrówkę rozpoczęły dość późno, bo dopiero w kwietniu. Niektóre w drogę wyruszą jeszcze później.

Karolina z Kęt zimę spędziła w Nigerii, z kolei Julek z Jankowic zatrzymał się w Algierii. Tak samo jak Zosia z Zawadki, która potem poleciała do Gwinei. Mariusz z Malca w pierwszych dniach kwietnia wyruszył z Grecji, a Olga z Ochab w drodze powrotnej zatrzymała się we Włoszech.

Projekt, którym zajęli się ornitolodzy, ma na celu poprawę stanu siedlisk ptactwa wodno-błotnego w obszarach Natura 2000 położonych w Dolinie Górnej Wisły.

Struś podszedł do auta. Przez uchyloną szybę zrobił coś zaskakującego

Wybrane dla Ciebie

Komentarze (1)