Trwa ładowanie...

Śląsk. Rozejrzyj się i żyj. Aplikacja dla przechodniów, która może uratować życie

Uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju stworzyli aplikację na smartfony "Rozejrzyj się i żyj" (Stop-fon). Ma na celu ostrzec zapatrzonego w telefon przechodzącego na przejściu dla pieszych.

Śląsk. Aplikacja "Rozejrzyj się i żyj" ma na celu ostrzec zapatrzonego w telefon przechodzącego na przejściu dla pieszych.Śląsk. Aplikacja "Rozejrzyj się i żyj" ma na celu ostrzec zapatrzonego w telefon przechodzącego na przejściu dla pieszych.Źródło: Policja Śląska, fot: slaska.policja.gov.pl
d32u198

Wypadki na przejściach dla pieszych często kończą się tragicznie. Niezależnie od tego, czy do zdarzenia doszło z winy kierującego, czy też pieszego, zawsze pojawia się pytanie: czy można było tego uniknąć? Co zrobić, aby do tragedii nie doszło?

Niewątpliwie powodem wielu z tych wypadków jest brak wystarczającej uwagi czy koncentracji u pieszego, którego rozprasza ekran trzymanego w ręku telefonu.

Widok człowieka zapatrzonego w telefon przechodzącego na przejściu dla pieszych nie jest rzadkością. Wciągająca gra, wiadomość, którą trzeba wysłać akurat w tym momencie czy śmieszny mem przykuwają nasz wzrok do wyświetlacza smartfona. Tymczasem "pasy" nie dają nieśmiertelności – tu nie ma gwarancji na bezpieczne przechodzenie.

d32u198

Z tych obserwacji wnioski wyciągnęli uczniowie i nauczyciele Zespołu Szkół nr 6 w Jastrzębiu-Zdroju, którzy stworzyli aplikację na smartfony „Rozejrzyj się i żyj” (Stop-fon). Eksperymentalnie w system i czujniki współpracujące z aplikacją zostało wyposażonych 5 przejść dla pieszych w Żorach.

Śląsk. Aplikacja Rozejrzyj się i żyj. Jak działa?

W pobliżu przejścia - wyposażonego w odpowiedni czujnik - użytkownik telefonu, który zainstalował sobie tę aplikację, zostanie powiadomiony o tym, że znalazł się bezpośrednio przy przejściu dla pieszych. Smartfon sam "przechwyci" ekran i wyświetli informację, która brzmi: "ROZEJRZYJ SIĘ I ŻYJ" oraz dodatkowo urządzenie wyda dźwięk i zawibruje.

Spot z Cezarym Pazurą. "Szczepienie to nie tylko twoja sprawa"

Pomysł na zwrócenie uwagi pieszego jest genialny w swojej prostocie. Świadczą o tym nagrody i wyróżnienia otrzymane już przez twórców aplikacji. Grand Prix w kategorii Młody Wynalazca na Międzynarodowych Targach Wynalazków I Innowacji INTARG w Katowicach w 2019 r. czy Złoty Medal Wynalazczości na Międzynarodowym Salonie Wynalazków i Innowacyjnych Technologii ARCHIMEDES w Moskwie w 2020 r. to te najbardziej spektakularne.

d32u198

Jak wynika z danych śląskiej policji, w 2020 roku na drogach województwa śląskiego zginęło 186 osób, z czego 67 ofiar stanowili piesi - o 7 więcej niż rok wcześniej. Do wielu wypadków dochodzi właśnie na przejściach dla pieszych.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d32u198
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d32u198
Więcej tematów