Katowice. Festiwal Transatlantyk przyznał nagrody 10. edycji
Film "Poufne lekcje perskiego" w reżyserii Vadima Perelmana zdobył Distribution Award – główną nagrodę jubileuszowego Międzynarodowego Festiwalu Filmowego Transatlantyk.
09.10.2020 14:18
Gala zamknięcia festiwalu, podczas której przyznano nagrody i wyróżnienia, odbyła się w czwartek wieczorem w katowickim Kinoteatrze Rialto. 10. edycja Transatlantyk Festival, jako pierwszy festiwal filmowy tej skali w czasie pandemii, odbywał się zarówno online, jak i stacjonarnie w katowickich kinach.
Nagrodę w konkursie głównym festiwalu (20 tys. zł) tradycyjnie przyznała publiczność. Otrzymał ją film pt. “Poufne lekcje perskiego” (“Persian Lessons”) w reżyserii Vadima Perelmana (produkcja Rosja, Niemcy, Białoruś).
"Ta inspirowana prawdziwymi wydarzeniami opowieść o Gillesie, młodym Żydzie, który chcąc uniknąć śmierci w obozie koncentracyjnym udaje Persa i uczy jednego z oficerów wymyślonego przez siebie języka, jest z jednej strony przejmującą opowieścią o człowieku, który staje się strażnikiem pamięci o tych, którzy odeszli, a z drugiej – udaną próbą znalezienia nowego języka, w którym absurd i ironia jako jedyne są w stanie opisać koszmar Holocaustu" – napisano na oficjalnej stronie internetowej festiwalu.
Dzięki nagrodzie Transatlantyk Distribution Award dystrybutor filmu będzie mógł wprowadzić tytuł do kin.
W Konkursie Polskich Krótkich Metraży, do którego zgłoszono 30 filmów, główną nagrodę – 7 tys. zł - otrzymał "Ballast" w reżyserii Daniela Howlida. Wyróżnienie – 3 tys. zł - jury przyznało Julii Orlik za obraz "Jestem tutaj". W Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim pierwsze miejsce zajął Michael Kornas, drugie – Piotr Pawlak, a trzecie – Adam Leśnierowski.
Twórcą i dyrektorem Transatlantyk Festivalu jest kompozytor, zdobywca Oscara Jan A.P. Kaczmarek. W tym roku impreza po raz pierwszy odbywała się na Śląsku. Podobnie jak poprzednio, na festiwal złożyły się pokazy najważniejszych produkcji nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych, w tym wielu polskich premier; retrospektywy, dokumenty, pokazy filmów krótkometrażowych i animacji, a także spotkania z wybitnymi i utytułowanymi twórcami filmowymi oraz koncerty.