Śląsk. Elektromobilność, transport zbiorowy i czyste powietrze – Katowice zaraz po Warszawie
"Tak dobry wynik Katowic w tym rankingu tylko potwierdza, że działania miasta na rzecz elektromobilności, zrównoważonego transportu i walki o czyste powietrze przynoszą wymierne efekty" – przyznaje z dumą prezydent miasta, Marcin Krupa. Dzięki uzyskaniu 71 punktów na 100 możliwych daje to stolicy Górnego Śląska drugie miejsce zaraz po Warszawie.
28.09.2021 | aktual.: 06.03.2024 21:05
W "Rankingu Elektromobilnych Miast", przygotowanym przez Politykę Insight we współpracy z Fundacją Promocji Pojazdów Elektrycznych, trzecie miejsce zajęły Łódź i Rzeszów, uzyskując 55 punktów.
Katowice bardzo dobrze poradziły sobie z infrastrukturą stacji ładowania. Wynik 36,4 na 100 km kwadratowych dał miastu pierwsze miejsce i spowodował, że wyprzedziło drugą Warszawę o 13,2 i trzeci Rzeszów o 16,7 stacji. Wysoko oceniono je także pod względem nowych samochodów elektrycznych.
Stolica Górnego Śląska, na równi z Bydgoszczą, zajęła 4. miejsce w kategorii "Transport zbiorowy". Wpływ na to miała niewątpliwie rozbudowana sieć połączeń tramwajowych i autobusowych czy nowoczesne centra przesiadkowe. W dużych metropoliach daje to ogromne korzyści, zmniejszając m.in. ruch uliczny w godzinach szczytu.
Katowice zostały także docenione za działania na rzecz jakości powietrza. To właśnie tu, jako jednym z niewielu miast w kraju, nie ma limitów na dotacje do wymiany kotłów. Można liczyć na dofinansowanie nawet do 10 tys. zł. W zeszłym roku na wymianę starych kotłów w mieście przeznaczono ponad 10 mln zł. Dzięki dofinansowaniu udało się wymienić wtedy ponad 1100 "kopciuchów".