Trwa ładowanie...

Gliwice. Palmiarnia otwarta, atrakcją mrówkostrada

Palmiarnia w Gliwicach znów otwarta. Warto się tam wybrać, chociażby po to, by zobaczyć mrówki – grzybiarki, pędzące z liściastymi parasolkami po mrówkostradzie oraz prządki, które dokarmiane są… miodem.

Share
Gliwice. Palmiarnia wznowiła działalność.
Gliwice. Palmiarnia wznowiła działalność.Źródło: MZUK Gliwice
d4evwni

Osiem lat temu do gliwickiej Palmiarni przewieziono mieszczące się w dłoni gniazdo mrówek grzybiarek parasolowych, które żywią się hodowanym przez siebie grzybem. Aby grzyb mógł się rozwijać mrówki muszą mu dostarczać pożywki w formie liści. Unoszą je nad głowami, jak parasole i transportują z odległych zakątków pawilonu tropikalnego, pędząc po mrówkostradzie, która w ciągu ośmiu lat zwiększyła swą długość o połowę. W tym czasie również populacja mrówek rozrosła się do kilku tysięcy osobników, ale królowa nadal jest tylko jedna.

Warto dodać, że mrówka grzybiarka może podnieść liść, który waży 50 razy więcej od niej!

d4evwni

Gliwice. Mrówki atrakcją palmiarni

Gliwiczanie tak polubili te tropikalne owady, że półtora roku temu pojawiło się drugie mrowisko. Do "gliwickich tropików" zawitały mrówki prządki, zwane też tkaczkami. Trudniej je dostrzec, ponieważ żyją na drzewach. Formują na gałęziach gniazda w kształcie kokonów z powyginanych przez siebie ogromnych liści. W naturalnych warunkach żywią się większymi od siebie owadami, pająkami, skorpionami i małymi kręgowcami, a także innymi koloniami mrówek lub spadzią wydalaną przez czerwce i pluskwiaki, które żyją na drzewie.

W Gliwicach zamiast spadzi dostają od pracowników i kropelkę miodu. Prządki żyją w Afryce i w Azji. Podobno ich gniazda to tajski przysmak.

Podczas zwiedzania Palmiarni obowiązuje przestrzeganie zasad sanitarnych – należy zasłaniać usta i nos i dezynfekować ręce. Jednocześnie w Palmiarni może przebywać 120 osób, szatnie są nieczynne.

Wiele ciekawostek na temat mrówek zamieszkujących gliwicki obiekt można też znaleźć w podcaście "Palmiarnia na wynos", dostępnym na stronie internetowej Miejskiego Zarządu Usług Komunalnych www.mzuk.gliwice.pl oraz na Spotify i Soundcloud. W wyszukiwarkę tych portali wystarczy wpisać "Palmiarnia na wynos".

Fundusz Odbudowy. Będą kary dla Siarkowskiej i Janowskiej? Radosław Fogiel odpowiada

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4evwni

Podziel się opinią

Share
d4evwni
d4evwni
Więcej tematów