Cieszyn. Miał być zwykły remont, co odkryto?
Nieznany fragment muru, który prawdopodobnie jest pozostałością historycznych fortyfikacji Cieszyna, odkryto podczas prac zabezpieczających osunięty mur oporowy na podwórzu jednej z tamtejszych kamienic – podał Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach.
12.07.2021 11:35
"Podczas prac zabezpieczających osunięty mur oporowy na podwórzu jednej z kamienic przy ul. Zamkowej w Cieszynie odkryto nieznany wcześniej fragment muru, który prawdopodobnie jest pozostałością historycznych fortyfikacji łączących zamek z Bramą Frysztacką, będącą jedną z umocnień miasta Cieszyna” - czytamy w komunikacie Wojewódzkiego Urzędu Ochrony Zabytków w Katowicach.
Cieszyn. Odkryto nieznany fragment murów obronnych
Jak podano, charakter odkrycia - wątek i budulec - wskazuje, iż jest to prawdopodobnie konstrukcja sprzed połowy XVII wieku, co potwierdzają historyczne ryciny obrazujące tę część miasta.
- Przy inwestycji prowadzone są badania archeologiczne w trybie nadzoru, mające na celu analizę fragmentu muru oraz widocznych warstw zlokalizowanych za nim, co pozwoli potwierdzić genezę ich powstania – zaznaczyli konserwatorzy.
Mur oporowy przy ulicy Zamkowej jest elementem historycznego układu urbanistycznego Cieszyna i w 2018 r. został wpisany do rejestru zabytków.
Cieszyn początkami sięga IX wieku i wiążą się z grodem słowiańskiego plemienia Golęszyców. Po raz pierwszy wzmiankowany został w 1155 jako Tescin, w bulli protekcyjnej papieża dla biskupa wrocławskiego Waltera, w której wymieniono Cieszyn jako jeden z grodów kasztelańskich. Z kolei w 1223 miejscowość wzmiankowano jako Tessin. Cieszyn otrzymał prawa miejskie pomiędzy 1217 a 1223 rokiem. Od końca XIII wieku stanowił centrum Księstwa Cieszyńskiego.