Bytom. Barbórka 2020. Tradycji zadość. Górnicza pobudka w Miechowicach
Kiedy poranną ciszę rozrywa donośny dźwięk orkiestry dętej, a na ulicach roi się od czerwonych pióropuszy, wiadomo, że tradycji stało się zadość. O świcie 4 grudnia Górnicza Orkiestra Dęta Bytom im. Józefa Słodczyka przeszła ulicami Miechowic z "pobudkowym" repertuarem.
Choć tego dnia Barbórki i towarzyszące im górnicze pobudki odbywają się nie tylko na Górnym Śląsku, to jednak są one kojarzone głównie z tym regionem. Tradycje te w Bytomiu, mieście, którego tożsamość zrodziła się na węglu, od 100 lat pielęgnuje Górnicza Orkiestra Dęta Bytom im. Józefa Słodczyka.
Dzisiejszego poranka orkiestra pod przewodnictwem Dariusza Kasperka nie tylko wyrywała ze snu mieszkańców tej części miasta, ale przede wszystkim budziła wspomnienia tych, którzy wiele lat przepracowali w kopalni. Tego dnia, jak nakazuje tradycja nie zabrakło serdeczności i słodkiego poczęstunku dla górników przygotowanego przez jedną piekarni.
Bytomska orkiestra jest jedną z niewielu na Śląsku, która prowadziła działalność mimo zamknięcia kopalni. Choć wywodzi się z Miechowic, przez lata dołączali do niej muzycy grający w zespołach przy kopalniach "Bobrek" i "Centrum" oraz członkowie niezwiązani z branżą górniczą.
Obecnie skład orkiestry jest bardzo zróżnicowany – liczy około 70 muzyków, a wśród nich nie brak kobiet, seniorów i młodych instrumentalistów, dla których poznawanie muzycznych tradycji górniczych to prawdziwa przygoda.
Barbórka 2020. Zabrzmiał dzwon na wieży gwarków
W piątek w Tarnowskich Górach nowy, odlany dzięki prywatnym fundatorom, dzwon po raz pierwszy zabrzmiał na zabytkowej Dzwonnicy Gwarków, jednym z najważniejszych górniczych symboli miasta. Wcześniej przez dziesięciolecia bicie dzwonu zawieszonego w kilkumetrowej drewnianej wieży było sygnałem do rozpoczęcia i zakończenia szychty dla górników nieistniejącej od lat kopalni rud srebra i ołowiu Fryderyk.