ŚwiatSklonowany ludzki embrion gotowy do wszczepienia do macicy

Sklonowany ludzki embrion gotowy do wszczepienia do macicy

Pierwszy ludzki sklonowany embrion można już
wszczepić do macicy matki zastępczej. Nastąpi to przed końcem roku
- ogłosił amerykański badacz. Informuje o tym serwis "New
Scientist".

16.09.2003 | aktual.: 16.09.2003 13:07

Próba ta nastąpi po miesiącach laboratoryjnych "wprawek" na setkach embrionów-hybryd, które uzyskano z połączenia komórki ludzkiej i pozbawionej jądra komórki jajowej krowy - poinformował w Londynie kierujący pracami Panayiotis Zavos z Andrology Institute of America oraz z Kentucky Center for Reproductive Medicine and IVF.

"Stworzyliśmy pierwszy ludzki embrion do celów reprodukcyjnych" - podkreślił Zavos. "Jeśli zarodek się rozwinie i uda się donosić ciążę, urodzi się dziewczynka" - dodał.

Zavos poinformował, że zamrożony ludzki embrion miał być wszczepiony do macicy w lipcu. Ponieważ jednak u matki zastępczej pojawiły się komplikacje, próbę trzeba było odroczyć. Wciąż jednak planuje się ją na ten rok.

Sklonowany embrion ludzki powstał przez połączenie ludzkiej, pustej komórki jajowej z komórką warstwy ziarnistej pęcherzyka Graafa. Warstwa ziarnista odżywia i chroni dojrzewającą w jajniku komórkę jajową.

Embrion zamrożono, gdy podzielił się na 8-10 komórek. Aby powstała hybryda żeńska, badacz połączył pustą komórkę jajową krowy z komórką kobiety. Hybrydę męską można uzyskać, łącząc pustą komórkę jajową krowy ze zróżnicowanymi komórkami skóry mężczyzny - fibroblastami. Zavos twierdzi, że prowadził próby na 600-700 komórkach krowich. W efekcie powstało ok.200 ludzko-krowich embrionów.

Badacz zaprzeczył sugestiom, jakoby tworzenie takich hybryd było nieetyczne. "Nie chcemy tworzyć potworów" - podkreśla. "Naszą intencją nie jest wyjście poza stadium liczącej ok. 100 komórek blastocysty i nie mamy zamiaru doprowadzić do rozwoju organizmu zdolnego do samodzielnego życia".

Zavos podkreślił, że po rozmrożeniu ludzkiego embrionu (przed wszczepieniem do macicy) będzie on dokładnie badany pod kątem obecności defektów - chromosomalnych i innych. Gdy się ich nie stwierdzi, zostanie wszczepiony. Jeśli okaże się nieprawidłowy, badacz zrezygnuje z dalszych prac.

Zavos nie zdradził, w którym kraju pracuje. Ujawnił tylko, że nie jest to USA, Wielka Brytania, Francja, ani Niemcy. Zaprzeczył, by jego działania były sprzeczne z prawem. "Nie łamiemy prawa, przestrzegamy prawa i tak pozostanie" - mówi.

Panayiotis Zavos, amerykański lekarz pochodzenia cypryjskiego, jest bliskim współpracownikiem włoskiego genetyka Severino Antinoriego, także pracującego nad klonowaniem ludzi.

W 2002 r. Antinori poinformował, iż matka zastępcza sklonowanego przez niego zarodka ludzkiego jest w ciąży. Jednak po kilku miesiącach profesor odmówił potwierdzenia informacji podanych przez niektóre media, jakoby w końcu 2002 r. roku lub na początku 2003 r. miało urodzić się pierwsze sklonowane przez niego dziecko.

Na przełomie 2002 i 2003 r. sekta raelian informowała o narodzeniu dwójki sklonowanych dzieci. Ich informacje nie doczekały się naukowego potwierdzenia.

Źródło artykułu:PAP
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)