Trwa ładowanie...

Skażona woda w Małopolsce. Ostrzeżenie dla całego powiatu

Mieszkańcy powiatu brzeskiego w woj. małopolskim nie mogą pić wody z kranu nawet po przegotowaniu ani używać jej do mycia. To decyzja sanepidu, który stwierdził skażenie mikrobiologiczne. Ujęcie w Łukanowicach zostało zamknięte.
Share
Skażona woda w Małopolsce. Ostrzeżenie dla całego powiatu
Źródło: Fotolia
d1g68gk

Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny w Brzesku poinformował że w próbach wody pobranej w Domu Dziecka w Jasieniu i zasilanym z wodociągu publicznego Łukanowice-Brzesko, odkryto niebezpieczną bakterię Clostridium perfringens, czyli laseczki zgorzeli gazowej.

- Ta woda jest niezdatna do spożycia. Trwają badania kolejnych próbek. O wyniku poinformujemy, jak najszybciej - powiedziała w rozmowie z TVN24 Dorota Żak z sanepidu w Brzesku.

Wodociąg jest zasilany w wodę z ujęcia powierzchniowego, położonego na rzece Dunajec w miejscowości Łukanowice. Zaopatruje on w wodę przeznaczoną do spożycia miejscowości w powiecie brzeskim. Teraz wodę dowożą mieszkańcom beczkowozy.

d1g68gk

Przeczytaj też: Zatruta woda we Wrześni. Inspektor ostrzega przed spożyciem

Do czasu poprawy stanu wody i wykluczenia zanieczyszczenia mikrobiologicznego mieszkańcy nie mogą korzystać z wody do celów innych niż sanitarne, czyli spłukiwania toalet.

Operatorem wodociągu jest Rejonowe Przedsiębiorstwo Wodociągowo-Kanalizacyjne w Brzesku, któremu inspektorzy nakazali oczyszczenie sieci.

Źródła: TVN24, PAP

d1g68gk

Podziel się opinią

Share
d1g68gk
d1g68gk
Więcej tematów