Trwa ładowanie...

Zatruta Odra. Winne zakłady przemysłowe?

Służby ochrony środowiska przypuszczają, że za zatrucie Odry mogą odpowiadać zakłady przemysłowe - podał Onet. Obecnie trwa kontrola fabryk i zakładów, które wedle danych Wód Polskich zrzucają ścieki do rzeki.

Zatruta Odra. Winne zakłady przemysłowe?Zatruta Odra. Winne zakłady przemysłowe?Źródło: PAP, fot: Frank Hammerschmidt
d2xc21e
d2xc21e

W rozmowie z portalem jeden z urzędników przekazał, że obecnie sprawdzane jest, czy ktoś nie wypuścił ścieków nielegalnie. Służby wykorzystują w tym celu drony.

"Obecnie Odra badana jest codziennie. Aktualne wyniki nie potwierdzają obecności substancji toksycznych, w tym mezytylenu, na całym badanym odcinku rzeki, obejmującym pięć województw" - poinformował z kolei Główny Inspektorat Ochrony Środowiska.

Z kolei na stronie internetowej GIOŚ informuje, że w rzece stwierdzono wysoki poziom tlenu, odbiegający od typowych stężeń tlenu w okresie letnim. Wysokie temperatury, niski stan wody oraz brak rozkwitu w wodzie może wskazywać na jego nienaturalne pochodzenie.

Zachodzi więc podejrzenie, że do wody przedostała się substancja o właściwościach silnie utleniających, w wyniku której mogło dojść do zachodzących w wodzie reakcji, które uwalniają tlen.

Odra już wcześniej była skażona

Nie po raz pierwszy pojawiają się problemy w Odrze. Rok temu na wodzie zauważyć można było pianę, z której wydobywał się nieprzyjemny zapach. Po pobraniu próbek okazało się, że było w niej za duże stężenie fenolu. Wówczas doszło do zrzucenia ścieków z oczyszczalni, niebędących wcześniej w odpowiednim stopniu oczyszczonych.

d2xc21e

Dalsza część artykułu pod materiałem wideo

Zobacz też: Pogoda na długi weekend. Mamy najnowszą prognozę

Jednak obecna sytuacja jest bardziej poważna. Skoro każdego dnia u brzegu Odry lądują kolejne śnięte ryby, oznacza to, że odpowiednie służby muszą jak najszybciej dowiedzieć się, co naprawdę przyczyniło się do tak złego stanu rzeki. Wszystko po to, by w porę wprowadzić odpowiednie działania, mające na celu unormowanie całej sytuacji i uchronić pobliskie miejscowości od ekologicznej katastrofy.

Źródło: onet.pl

d2xc21e

Czytaj też:

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d2xc21e
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Redakcja Wirtualnej Polski
d2xc21e
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj