Katastrofa ekologiczna na Odrze. Wody Polskie apelują do mieszkańców
Wody Polskie ostrzegają przed wchodzeniem do wody w Odrze. W apelu skierowanym do mieszkańców okolicznych miejscowości zwracają się też do rybaków i właścicieli zwierząt. Wciąż prowadzone są analizy, jaka substancja jest odpowiedzialna za zjawisko masowego śnięcia ryb.
Komunikat dotyczący aktualnej sytuacji na Odrze opublikowano na stronie Wód Polskich. Czytamy w nim, że w związku z pojawieniem się śniętych ryb na Odrzańskiej Drodze Wodnej podejmowany jest szereg czynności i działań w celu ograniczenia tego problemu i znalezienia przyczyny. Zaapelowano, aby nie wchodzić do wody.
"W nawiązaniu do próśb przedstawicieli Polskiego Związku Wędkarskiego - Wody Polskie Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej we Wrocławiu, zwraca się z apelem do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o niewchodzenie do wody i niekąpanie się w niej. Apel dotyczy zarówno ludzi, jak i psów pod opieką ich właścicieli" - napisano w komunikacie.
Urzędnicy nie zalecają także łowienia ryb w Odrze oraz przygotowywania z nich posiłków.
Trwa ładowanie wpisu: facebook
Woda w Odrze skażona? Trwają analizy
W środę w siedzibie Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska odbyła się konferencja wiceszefowej GIOŚ Magdy Gosk oraz prezesa Wód Polskich Przemysława Dacy nt. sytuacji na Odrze w związku z zaobserwowaniem zjawiska śnięcia ryb.
Prezes Daca zapewnił, że Wody Polskie na bieżąco współpracują z odpowiednimi służbami. Szef Wód Polskich podkreślił, że to nie jest totalna zagłada Odry. - Nie ma odnotowanych zjawisk obumierania innych organizmów, czyli te parametry biologiczne nie są jeszcze takie krytyczne - wyjaśnił.
Wiceszefowa GIOŚ Magda Gosk przekazała, że działania prowadzone są na obszarze pięciu województw, przez które przepływa Odra. Dodała, że zjawisko śnięcia ryb zaobserwowano w dwóch województwach - dolnośląskim i lubuskim.
Przekazała ponadto, że Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska we Wrocławiu złożył zawiadomienie do prokuratury w sprawie śniętych ryb w Odrze. - Piony zwalczania przestępczości środowiskowej Inspekcji Ochrony Środowiska prowadzą analizy, żeby ocenić, co może być źródłem takiego stanu rzeczy - zaznaczyła.
Źródło: WP Wiadomości/PAP
Przeczytaj również:
Zobacz też: Inwazja Chin na Tajwan? "Wcześniej czy później do takiej sytuacji dojdzie"