Trwa ładowanie...

Skandaliczna grafika na Twitterze posła PO. Wzorowana na nazistowskim plakacie

Poseł PO Grzegorz Furgo na swoim Twitterze zamieścił grafikę, przedstawiającą liderów PiS jako demony, zagrażające Polsce i Unii Europejskiej. W podobny sposób nazistowska propaganda prezentowała przywódców ZSRR, USA i Wielkiej Brytanii podczas II wojny światowej.

Share
Skandaliczna grafika na Twitterze posła PO. Wzorowana na nazistowskim plakacie
Źródło: Twitter.com/Piotr Woźniak
d5hg56s

Grafika zaprezentowana w internecie przez Grzegorza Furgo oraz profil pomorskiej Koalicji Obywatelskiej przedstawia wizerunki Jarosława Kaczyńskiego, Zbigniewa Ziobry, Antoniego Macierewicza oraz Mateusza Morawieckiego i jest opatrzona podpisem "Złe duchy nad Twoim domem! Wspieraj UE, a zostaniesz uratowany". W pochodzącym z lat 40 ubiegłego wieku nazistowskim oryginale hasło brzmiało "Złe duchy ponad Twym domem! Pracuj z Niemcami, a zostaniesz uratowany", a w charakterze "demonów" przedstawiono Józefa Stalina, premiera Wielkiej Brytanii Winstona Churchilla oraz prezydenta USA Franklina Delano Roosevelta.

Obraz wywołał gorącą dyskusję i sprzeciw internautów, także tych, którzy sprzyjają opozycji. Wskazują oni, że tego rodzaju publikacje nie sprzyjają wizerunkowi KO i niweczą starania opozycji podczas kampanii wyborczej.

d5hg56s

Rzecz jasna, grafikę skrytykowali również politycy PiS. Jednym z przeciwników karykatury jest poseł Jan Mosiński, który zażądał od posła PO przeprosin i złożenia mandatu.

- Nasi adwersarze tracą poczucie pewnego poziomu. Pan Furgo nawiązuje do okresu III Rzeszy – nie wiem czy tak mu tęskno do tamtego czasu, nie wiem co miał na myśli - powiedział poseł PiS w rozmowie z WP. Podkreślił również, że to kolejny skandal, jaki wywołali swoim zachowaniem politycy KO. - To nie pierwszy tego rodzaju komunikat ze strony opozycji. Pamiętamy niedawne wystąpienie prezydenta Legionowa czy wypowiedzi Grzegorza Schetyny, które rozochocają do takiej „goebbelsowszczyzny” - wyliczał.

Zobacz także: Zdumiewające zarzuty ministra PiS pod adresem Tuska. Adam Bielan dolewa oliwy do ognia

Jan Mosiński twierdzi, że chociaż grafikę uważa za skandaliczną, to prawdopodobnie PiS nie pozwie posła Furgo. - Decyzja o krokach prawnych w tej kwestii należy do kierownictwa partii, ale wydaje mi się, że pozostawimy tę sprawę osądowi opinii publicznej. Polacy są narodem mądrym i dostrzegają chamstwo, głupotę i prostactwo opozycji - powiedział.

d5hg56s

Poseł PO przyznał się do błędu i usunął grafikę ze swojego Twittera. "Kontrowersyjną grafikę usunąłem, przyznając, że nie miałem zielonego pojęcia, że istnieje podobny oryginał z czasów II wojny światowej. Wszystkich, którzy zostali urażeni, przepraszam" - napisał.

Przewodniczący PO Grzegorz Schetyna podkreślił, że tego rodzaju publikacje "nie powinny mieć miejsca" i zauważył, że plakat został wykorzystany również przez demonstrantów na marszu ONR-u.

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

d5hg56s

Podziel się opinią

Share
d5hg56s
d5hg56s
Więcej tematów