Trwa ładowanie...
niemcy

Skandal w Niemczech. Berlińskie Jugendamty wydawały dzieci pod opiekę pedofilom

- Od lat 60. Jugendamty w Berlinie wydawały dzieci z rozbitych rodzin pod opiekę pedofilom - informuje "Der Spiegel". Tygodnik opublikował rozmowy z ofiarami polityki, której inspiratorem był kontrowersyjny psycholog Helmut Kentler.

Share
Skandal w Niemczech. Berlińskie Jugendamty wydawały dzieci pod opiekę pedofilom
Źródło: Fotolia
dmie0t4

Już w 2013 r. na łamach niemieckie media informowały o decyzji władz regionalnych w Berlinie. Wówczas zdecydowano się zakończyć trwający 60 lat projekt oddawania dzieci pod opiekę mężczyzn o pedofilskich skłonnościach.

Opiekunowie byli najczęściej dobrze sytuowani finansowo. Z kolei urzędnicy starannie selekcjonowali kandydatów. Tłumaczenia urzędników po latach budzą obrzydzenie i szok.

Autorzy materiału przypominają, że Kentler, który zmarł w 2008 roku uznawany był od lat 70. za autorytet w dziedzinie psychologii. W komisjach Bundestagu występował jako ekspert. Był zwolennikiem zniesienia kar za seks z nieletnimi. Wówczas tłumaczył, że kontakty takie nie szkodzą dzieciom, jeśli utrzymywane są bez stosowania przemocy.

dmie0t4

"Der Spiegel" informuje, że program przekazywania dzieci pedofilom realizowany był w Berlinie Zachodnim od 1969 roku. - To były czasy rewolucji 68 roku, czasy, w których społeczeństwo miało zostać wyzwolone z pęt seksualnych represji - piszą autorzy.

Obecne władze stolicy Niemiec przyznają, że stosowane z udziałem ówczesnego rządu Berlina praktyki były przestępstwem wobec dzieci. "Der Spiegel" zarzuca władzom Berlina, że usiłują ukryć skalę seksualnego wykorzystywania dzieci. Dokumenty dotyczące tej kategorii spraw są w większości niedostępne.

dmie0t4

Podziel się opinią

Share
dmie0t4
dmie0t4
Więcej tematów