Skandal na wraku na Bałtyku. Polski samolot nakrył żołnierzy z Francji
Francuscy żołnierze nielegalnie nurkowali w Bałtyku w rejonie wraku Wilhelm Gustloff, największego cmentarza morskiego na świecie. Polska strona chce wyjaśnień od Francuzów.
Incydent w miejscu gdzie spoczywa wrak i szczątki ok. 7 tys. ludzi miał miejsce 5 czerwca - podaje RMF FM. Nurkujących żołnierzy wypatrzył w miejscu tragedii sprzed 74 lat samolot patrolowy Urzędu Morskiego w Gdyni.
Inspektorzy byli zaskoczeni, bo nie wydawali zezwoleń na nurkowanie w Morzu Bałtyckim na północ od Łeby, a wrak Gustolffa został 25 lat temu uznany za mogiłę wojenną. To oznacza zakaz nurkowania (zezwolenia wydawane są sporadycznie badaczom) oraz pływania - także w promieniu 500 metrów od statku
Jak wyjaśniają polskie służby morskie, marynarze z Francji zeszli pod wodę z pokładu jednostki FS Pegase. Okręt uczestniczył w ćwiczeniach na Morzu Bałtyckim z polską flotą.
Zobacz także: 70. urodziny prezesa PiS. Czarnecki zdradza jakie prezenty lubi
- Powiadomiono Morski Oddział Straży Granicznej oraz Centrum Operacji Morskich Marynarki Wojennej - mówi stacji Magdalena Kierzkowska, rzecznik Urzędu Morskiego w Gdyni.
W efekcie Francuzi przerwali nurkowanie.
Największa katastrofa oznaczona na wszystkich mapach
To jednak nie koniec, bo - zdaniem ekspertów - Francuzi nie mogą się tłumaczyć niewiedzą, jak próbuje robić dowódca FS Pegase.
Lokalizacja wraku, który jest grobem kilku tysięcy ludzi, jest oznaczony na wszystkich mapach i w bazach nawigacyjnych. To dlatego Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej chce od ambasady Francji wyjaśnienia sprawy.
Zakaz nurkowania w pobliżu miejsca tragedii był już łamany. Na początku czerwca we wraku odkryto ciało - śledzy sprawdzą, czy nie jest to zaginiony nurek z Poznania.
Wilhelm Gustloff w styczniu 1945 r. płynął z Gdyni na zachód z ponad 9 tys. Niemców, którzy uciekali przed frontem. Statek zatopił rosyjski okręt podwodny. W lodowatych wodach Bałtyku - 22 mile morskie na północ od Łeby - zginęła większość ludzi, a zatonięcie Gustloffa uznane zostało za największą katastrofę morską w historii.
Masz newsa, zdjęcie lub film? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl