Trwa ładowanie...

Skąd się wzięła plaga komarów? Nie mamy dobrych wiadomości - będzie jeszcze gorzej

W tym roku zaczęły nas prześladować wcześniej i bardziej intensywnie. A przynajmniej tak się może wydawać. Jaka jest prawda o komarach? O tym w rozmowie z Wirtualną Polską opowiada profesor entomologii Stanisław Ignatowicz.

Skąd się wzięła plaga komarów? Nie mamy dobrych wiadomości - będzie jeszcze gorzejŹródło: Shutterstock.com
d1zkwx4
d1zkwx4

Kto spędził ostatnie dni na łonie natury, ten z pewnością narzeka teraz na liczne pogryzienia. Komarów w tym roku jest zdecydowanie więcej niż w poprzednich latach, przez co znacznie dotkliwej odczuwamy ich obecność. Winna jest pogoda.

- Po chłodnej wiośnie przyszły upalne i wilgotne tygodnie. To idealne warunki dla rozwoju komarów – mówi Ignatowicz. I dodaje: - Lekka zima też przyczyniła się do obecnej sytuacji. Więcej osobników było w stanie przetrwać do kolejnego sezonu.

Okazuje się, że nielubianych stworów może być jeszcze więcej. – Długoterminowe prognozy pogody nie wskazują na to, by poziom wilgotności miał się znacznie zmienić. Przetrwa więc znaczna część już narodzonych owadów, a w dodatku wylęgają się tzw. "komary letnie”. Czas inkubacji ich poczwarek to trzy tygodnie. A więc za jakiś miesiąc możemy się spodziewać, że liczba komarów w Polsce jeszcze się zwiększy – wyjaśnia profesor.

d1zkwx4

Niestety, nie ma dobrego sposobu na poradzenie sobie z latającymi krwiopijcami. Chemiczne spraye nie spełniają swojej roli wystarczająco dobrze. Można próbować alternatywnych metod. Takich jak specjalne opaski, aplikacje na telefon, których dźwięki odstraszają komary czy… picie whisky, bo jej zapach rzekomo drażni te owady. Żadna z nich nie daje jednak gwarancji, że z wieczornego spaceru wrócimy bez swędzących bąbli.

d1zkwx4
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d1zkwx4
Więcej tematów

Pobieranie, zwielokrotnianie, przechowywanie lub jakiekolwiek inne wykorzystywanie treści dostępnych w niniejszym serwisie - bez względu na ich charakter i sposób wyrażenia (w szczególności lecz nie wyłącznie: słowne, słowno-muzyczne, muzyczne, audiowizualne, audialne, tekstowe, graficzne i zawarte w nich dane i informacje, bazy danych i zawarte w nich dane) oraz formę (np. literackie, publicystyczne, naukowe, kartograficzne, programy komputerowe, plastyczne, fotograficzne) wymaga uprzedniej i jednoznacznej zgody Wirtualna Polska Media Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, będącej właścicielem niniejszego serwisu, bez względu na sposób ich eksploracji i wykorzystaną metodę (manualną lub zautomatyzowaną technikę, w tym z użyciem programów uczenia maszynowego lub sztucznej inteligencji). Powyższe zastrzeżenie nie dotyczy wykorzystywania jedynie w celu ułatwienia ich wyszukiwania przez wyszukiwarki internetowe oraz korzystania w ramach stosunków umownych lub dozwolonego użytku określonego przez właściwe przepisy prawa.Szczegółowa treść dotycząca niniejszego zastrzeżenia znajduje siętutaj