Trwa ładowanie...

"Skąd dyktator ma nasze samochody?" zastanawia się koncern

Niemiecka firma Daimler od lat przygotowuje opancerzone limuzyny dla głów państw, w tym m.in. dla prezydenta USA Donalda Trump. Jednak koncern nie jest w stanie odpowiedzieć skąd w swojej flocie posiada je lider Korei Północnej.

Share
"Skąd dyktator ma nasze samochody?" zastanawia się koncern
Źródło: East News, Fot: Associated Press
d1ihxd7

Kim Dzong Un potrafi zaskakiwać na wielu międzynarodowych szczytach. Komunistyczny dyktator na przykład praktycznie nie korzysta z samolotu - podobno ze względów bezpieczeństwa. Na wszystkie najważniejsze spotkania przyjeżdża pociągiem. Tym środkiem lokomocji przybył m.in. pod koniec lutego do Wietnamu oraz w tym tygodniu do Rosji. Tym razem chodzi jednak o limuzynę.

Skąd masz nasz samochód?

Korea Północna na mocy sankcji nałożonych przez ONZ ma zakaz sprzedaży towarów luksusowych. Ma to na celu wywarcie presji na reżim Kima, aby ten porzucił swój arsenał broni jądrowej.

d1ihxd7

Mimo takiego kroku ze strony społeczności międzynarodowej, Daimler nie potrafi wytłumaczyć w jaki sposób Kim Dzong Un posiada w swojej flocie ich samochody. "Zupełnie nie mamy pojęcia, jak te pojazdy zostały dostarczone do Korei Północnej"” przyznała w środę rzeczniczka niemieckiego koncernu Silke Mockert. Pytania zostały do niej wysłane przez redakcję Associated Press, która przygotowywała raport o północnokoreańskiej flocie.

Zobacz także: Władysław Teofil Bartoszewski nawiązuje do słów jego ojca: mamy obecnie całą armię „dyplomatołków”

Niemiecki koncern przyznał, że od ponad 15 lat nie utrzymuje żadnych relacji handlowych z komunistycznym reżimem. Dodatkowo firma miała wdrożyć kompleksowy proces kontroli eksportu. Jednak "sprzedaż pojazdów przez osoby trzecie, w szczególności pojazdów używanych, jest poza naszą kontrolą i odpowiedzialnością" - przyznała rzeczniczka w oświadczeniu.

"Komfort wyjątkowego miejsca"

Kim Dzong Un wydaje się nie przejmować tymi doniesieniami i swobodnie korzysta z cudów niemieckiej inżynierii. Na stacji we Władywostoku czekały na niego dwie limuzyny - Mercedes S600 Pullman Guard oraz Mercedes Maybach S62 - topowe modele niemieckiego koncernu.

d1ihxd7

Według niektórych doniesień, pojazdy w północnokoreańskiej flocie mają być wyposażone we wszystkie kluczowe systemy komunikacji i rozrywki. Zgodnie z opisem na stronie firmy, jego użytkownicy cały czas mogą być "w pełnym kontakcie z resztą świata, ciesząc się luksusem i komfortem ich własnego, wyjątkowego miejsca".

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: ABC News

d1ihxd7

Podziel się opinią

Share
d1ihxd7
d1ihxd7
Więcej tematów