Trwa ładowanie...
ycipk-1vg4ez

"Skąd dyktator ma nasze samochody?" zastanawia się koncern

Niemiecka firma Daimler od lat przygotowuje opancerzone limuzyny dla głów państw, w tym m.in. dla prezydenta USA Donalda Trump. Jednak koncern nie jest w stanie odpowiedzieć skąd w swojej flocie posiada je lider Korei Północnej.
Głosuj
Głosuj
Podziel się
Opinie
Kim Dzong Un korzysta z limuzyn niemieckiego koncernu. Na zdjęciu Mercedes S600 Pullman Guard
Kim Dzong Un korzysta z limuzyn niemieckiego koncernu. Na zdjęciu Mercedes S600 Pullman Guard (East News, Fot: Associated Press)
ycipk-1vg4ez

Kim Dzong Un potrafi zaskakiwać na wielu międzynarodowych szczytach. Komunistyczny dyktator na przykład praktycznie nie korzysta z samolotu - podobno ze względów bezpieczeństwa. Na wszystkie najważniejsze spotkania przyjeżdża pociągiem. Tym środkiem lokomocji przybył m.in. pod koniec lutego do Wietnamu oraz w tym tygodniu do Rosji. Tym razem chodzi jednak o limuzynę.

Skąd masz nasz samochód?

ycipk-1vg4ez

Korea Północna na mocy sankcji nałożonych przez ONZ ma zakaz sprzedaży towarów luksusowych. Ma to na celu wywarcie presji na reżim Kima, aby ten porzucił swój arsenał broni jądrowej.

Mimo takiego kroku ze strony społeczności międzynarodowej, Daimler nie potrafi wytłumaczyć w jaki sposób Kim Dzong Un posiada w swojej flocie ich samochody. "Zupełnie nie mamy pojęcia, jak te pojazdy zostały dostarczone do Korei Północnej"” przyznała w środę rzeczniczka niemieckiego koncernu Silke Mockert. Pytania zostały do niej wysłane przez redakcję Associated Press, która przygotowywała raport o północnokoreańskiej flocie.

Zobacz także: Władysław Teofil Bartoszewski nawiązuje do słów jego ojca: mamy obecnie całą armię „dyplomatołków”

ycipk-1vg4ez

Niemiecki koncern przyznał, że od ponad 15 lat nie utrzymuje żadnych relacji handlowych z komunistycznym reżimem. Dodatkowo firma miała wdrożyć kompleksowy proces kontroli eksportu. Jednak "sprzedaż pojazdów przez osoby trzecie, w szczególności pojazdów używanych, jest poza naszą kontrolą i odpowiedzialnością" - przyznała rzeczniczka w oświadczeniu.

"Komfort wyjątkowego miejsca"

Kim Dzong Un wydaje się nie przejmować tymi doniesieniami i swobodnie korzysta z cudów niemieckiej inżynierii. Na stacji we Władywostoku czekały na niego dwie limuzyny - Mercedes S600 Pullman Guard oraz Mercedes Maybach S62 - topowe modele niemieckiego koncernu.

Według niektórych doniesień, pojazdy w północnokoreańskiej flocie mają być wyposażone we wszystkie kluczowe systemy komunikacji i rozrywki. Zgodnie z opisem na stronie firmy, jego użytkownicy cały czas mogą być "w pełnym kontakcie z resztą świata, ciesząc się luksusem i komfortem ich własnego, wyjątkowego miejsca".

ycipk-1vg4ez

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl

Źródło: ABC News

Polub WP Wiadomości
0
komentarze
Głosuj
Głosuj
0
Ważne
0
Smutne
0
Ciekawe
0
Irytujące
Trwa ładowanie
.
.
.

ycipk-1vg4ez

ycipk-1vg4ez
ycipk-1vg4ez