Tak wygląda woda nad Bałtykiem. Ważny komunikat dla turystów, sanepid zamyka kąpieliska
Na siedemnastu kąpieliskach nad morzem pojawiły się sinice, przez co woda nie jest zdatna do kąpieli. Utrudnienia występują w większości na kąpieliskach zlokalizowanych w pobliżu Trójmiasta.
12.08.2022 | aktual.: 12.08.2022 16:10
Zgodnie z komunikatem sanepidu, zakaz kąpieli obowiązuje w następujących kąpieliskach: w Rewie od strony Zatoki Gdańskiej, Mechelinkach, Babich Dołach, Śródmieściu, Redłowie i Orłowie oraz w Sopocie - wejścia - 13-17, Parku Północnym, K22, Łazienkach Południowych I oraz II, wejściu 32A-33; w Gdańsku - Jelitkowie, Gdańsku Orle, Mikoszewie oraz Jantarze.
Z aktualnego komunikatu Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że w piątek w godzinach popołudniowych na pozostałych kąpieliskach strzeżonych zorganizowanych tego lata na Pomorzu - zarówno tych nad Bałtykiem, jak i nad jeziorami - woda jest pozbawiona groźnych dla zdrowia sinic i można bezpiecznie się kąpać.
Sinice znajdują się we wszystkich zbiornikach wodnych. Problemem narasta, gdy wzrasta ich ilość w wodzie. Zakwit sinic wpływa niekorzystnie na wygląd, jakość i użyteczność wody.
Objawy zatrucia sinicami
Wybrane sinice tworzące zakwity w wodach słodkich, słonawych i morskich, produkując toksyny. Dlatego u osób, które napiły się wody z zakwitem albo pływały w kożuchach glonów, mogą pojawić się niepokojące objawy. Mowa m.in. o wysypce na skórze, swędzeniu i łzawieniu oczu, wymiotach, biegunce, gorączce, a także bólach mięśni i stawów.
Dolegliwości mogą wystąpić bezpośrednio lub kilka dni po kąpieli w wodzie, w której doszło do toksycznego zakwitu sinic. Dlatego należy bezwzględnie stosować się do zakazu kąpieli we wskazanych kąpieliskach.
Czytaj także: