Trwa ładowanie...

Sinice. Bałtyk znów "kwitnie". Gdzie nie wolno się kąpać?

Osoby spędzające wakacje nad Bałtykiem powinny uważać na sinice. Są to cyjanobakterie, które wydzielają substancje toksyczne dla ludzi. Nie należy się więc kąpać w zakwitniętej wodzie.

Share
Sinice. Zakwity na Bałtyku
Sinice. Zakwity na BałtykuŹródło: GIS
d4j9j16

Bałtyk. Sytuacja jest dynamiczna

Sinice, które tworzą toksyczne zakwity, są sporym problemem nad Bałtykiem. Gdy pojawią się zakwity sinicowe w wodzie, kąpieliska są zamykane z uwagi na bezpieczeństwo ludzi.

Gdzie nad Bałtykiem nie można się kąpać? Które kąpieliska są zamknięte przez sinice? W tym momencie nieczynne jest kąpielisko Mikoszewo w powiecie nowodworskim (województwo pomorskie). Sytuacja jednak bardzo dynamicznie się zmienia. Jeszcze wczoraj nieczynne było kilkanaście kąpielisk. Nie wiadomo, jak związana z sinicami sytuacja będzie wyglądać jutro.

d4j9j16

Sinice są groźne dla ludzi. Uważaj na sinice nad Bałtykiem

Zakwity sinicowe pojawiają się częściej, gdy:

  • temperatura wody jest powyżej 16-20°C (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach);
  • istnieje dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
  • jest słaby wiatr;
  • niewielkie mieszanie kolumny wody;
  • brakuje opadów.
d4j9j16

Sinice. W których miejscach pojawiają się nad Bałtykiem?

"Przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się przewidzieć, kiedy się pojawi i jak długo będzie utrzymywał się zakwit w danym zbiorniku wodnym. Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, zakwit może utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni" - informuje GIS.

U osób, które miały kontakt z wodą, w której pojawiły się sinice i zakwity sinicowe, może wystąpić wysypka na skórze, biegunka, wymioty, gorączka, bóle mięśni, swędzenie oczu.

Pomoc dla firm z żółtych i czerwonych stref. "Rząd posiada narzędzia i zapasy finansowe"

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d4j9j16

Podziel się opinią

Share
d4j9j16
d4j9j16
Więcej tematów