Sinice. Bałtyk znów "kwitnie". Gdzie nie wolno się kąpać?
Osoby spędzające wakacje nad Bałtykiem powinny uważać na sinice. Są to cyjanobakterie, które wydzielają substancje toksyczne dla ludzi. Nie należy się więc kąpać w zakwitniętej wodzie.
11.08.2020 | aktual.: 01.03.2022 13:41
Bałtyk. Sytuacja jest dynamiczna
Sinice, które tworzą toksyczne zakwity, są sporym problemem nad Bałtykiem. Gdy pojawią się zakwity sinicowe w wodzie, kąpieliska są zamykane z uwagi na bezpieczeństwo ludzi.
Gdzie nad Bałtykiem nie można się kąpać? Które kąpieliska są zamknięte przez sinice? W tym momencie nieczynne jest kąpielisko Mikoszewo w powiecie nowodworskim (województwo pomorskie). Sytuacja jednak bardzo dynamicznie się zmienia. Jeszcze wczoraj nieczynne było kilkanaście kąpielisk. Nie wiadomo, jak związana z sinicami sytuacja będzie wyglądać jutro.
Sinice są groźne dla ludzi. Uważaj na sinice nad Bałtykiem
Zakwity sinicowe pojawiają się częściej, gdy:
- temperatura wody jest powyżej 16-20°C (choć znane są zakwity sinic i w niższych temperaturach);
- istnieje dostępność soli biogenicznych (zwłaszcza fosforanów);
- jest słaby wiatr;
- niewielkie mieszanie kolumny wody;
- brakuje opadów.
Sinice. W których miejscach pojawiają się nad Bałtykiem?
"Przewidywanie występowania zakwitów wody jest bardzo trudne, gdyż istotne znaczenie mają tu zmienne warunki pogodowe, takie jak nasłonecznienie, wiatr czy deszcz. Dlatego nie da się przewidzieć, kiedy się pojawi i jak długo będzie utrzymywał się zakwit w danym zbiorniku wodnym. Z reguły w miejscach osłoniętych od wiatru, zatoczkach, gdzie jest mniejsze falowanie i mieszanie wód, zakwit może utrzymywać się znacznie dłużej niż na otwartej przestrzeni" - informuje GIS.
U osób, które miały kontakt z wodą, w której pojawiły się sinice i zakwity sinicowe, może wystąpić wysypka na skórze, biegunka, wymioty, gorączka, bóle mięśni, swędzenie oczu.