Trwa ładowanie...
peru

Silne trzęsienie ziemi w Peru - setki ofiar śmiertelnych

Do 348 wzrosła liczba ofiar śmiertelnych wtorkowego silnego trzęsienia ziemi w Pakistanie - poinformował w czwartek rzecznik władz prowincji Beludżystan. Ponad 550 osób zostało rannych. Wciąż trwa akcja ratunkowa.

Share
Silne trzęsienie ziemi w Peru - setki ofiar śmiertelnych
Źródło: Thinkstockphotos
d25aez8

Poprzedni bilans mówił o ponad 320 ofiarach śmiertelnych.

Trzęsienie, które we wtorek nawiedziło południowo-zachodnią prowincję Beludżystan, miało siłę 7,7 w skali Richtera. W odludnym regionie w pobliżu granicy z Iranem zawaliły się setki domów z palonej gliny, grzebiąc pod gruzami wielu ludzi.

d25aez8

Spośród okręgów Beludżystanu dotkniętych kataklizmem najbardziej ucierpiał okręg Awaran, w którym ogłoszono stan wyjątkowy. Setki domów, według niektórych doniesień nawet 90 procent, uległy tam zniszczeniu, zerwana została łączność. Jak ogłoszono w czwartek, w okręgu tym zginęło co najmniej 305 osób. Kilkadziesiąt zaś zginęło w okręgu Kech.

Beludżystan jest najmniej zaludnioną, największą i najuboższą prowincją Pakistanu, choć występuje tam wiele bogactw naturalnych. Poza stolicą, Kwetą, oraz portowym miastem Gwadar, mieszkańcy Beludżystanu żyją w niewielkich miejscowościach z ubogą infrastrukturą lub w odizolowanych wioskach.

Epicentrum wstrząsów znajdowało się około 100 km od miasta Khuzdar. Wstrząsy były odczuwane także w Karaczi, największym mieście Pakistanu, oraz na terytorium Iranu i Indii.

W 2005 roku trzęsienie o sile 7,6 w skali Richtera spowodowało w Kaszmirze śmierć ponad 70 tys. ludzi; był to jeden z najgorszych kataklizmów w historii Pakistanu.

Zobacz więcej w serwisie pogoda.

d25aez8

Podziel się opinią

Share
d25aez8
d25aez8
Więcej tematów