Sikorski: zawiodłem się na Jarosławie Kaczyńskim
Radosław Sikorski będzie kandydował w
październikowych wyborach do Sejmu z listy Platformy
Obywatelskiej. Z ciężkim sercem chcę powiedzieć, że zawiodłem się
na Jarosławie Kaczyńskim - oświadczył były szef MON na
konferencji prasowej.
12.09.2007 | aktual.: 12.09.2007 14:48
Szef klubu PO Bogdan Zdrojewski powiedział dziennikarzom, że Sikorski będzie numerem jeden na liście PO w Bydgoszczy.
W mijającej kadencji Sikorski był senatorem bezpartyjnym. Do Senatu startował z listy PiS i należał do parlamentarnego klubu tej partii.
Przyszedł czas na męską decyzję. Chciałem przeciąć spekulacje co do moich politycznych wyborów - oświadczył były szef MON na konferencji w Sejmie.
Wspomniał, że dwa lata temu jako bezpartyjny kandydował z listy PiS do Senatu. Zdobyłem mandat, później miałem zaszczyt służyć w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza. Przez pół roku obserwowałem z rosnącym zgorszeniem konwulsje obozu rządowego - mówił.
Ja się nie zmieniłem - nadal chcę Polski silnej w Europie, nowoczesnej, uczciwej, ale dzisiaj uważam, że tę wizję najlepiej zrealizuje Platforma Obywatelska. Dlatego podjąłem decyzję, że w tych wyborach 21 października będę kandydował z list Platformy Obywatelskiej do Sejmu Rzeczypospolitej Polskiej - oświadczył Sikorski.
Jak zaznaczył, szczegóły motywów swojej decyzji przedstawi "w najbliższych dniach".
Ale z ciężkim sercem chcę powiedzieć, że zawiodłem się na Jarosławie Kaczyńskim - podkreślił Sikorski.
Polityk zaprosił też na konwencję PO, która w najbliższą sobotę odbędzie się - jak powiedział - w jego rodzinnych stronach, w Gnieźnie.
Po konferencji Sikorski pytany przez dziennikarzy, czy to on jest tym politykiem z rządu PiS, który - jak mówił w poniedziałek Donald Tusk - wesprze PO, powiedział, że nie jest to pytanie do niego.
Pytany, czy skończył już pisać thriller o życiu politycznym w Polsce, odparł: "książka pt. 'Strefa zdekomunizowana' jest skończona, a thriller chcę zacząć pisać, ale życie przerasta jakikolwiek thriller, jaki możemy sobie wyobrazić".
Radosław Sikorski (44 l.) był ministrem obrony narodowej w rządach PiS. Objął to stanowisko w rządzie Kazimierza Marcinkiewicza 31 października 2005 r. Później był szefem MON także w gabinecie Jarosława Kaczyńskiego. W związku z pełnieniem tej funkcji zrzekł się brytyjskiego obywatelstwa. Do dymisji podał się na początku lutego tego roku. Wcześniej Sikorski był m.in. podsekretarzem stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych w rządzie Jerzego Buzka i wiceministrem obrony narodowej w rządzie Jana Olszewskiego. Był dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej.
Sikorski urodził się w 1963 r. w Bydgoszczy. W marcu 1981 r. był przewodniczącym Uczniowskiego Komitetu Strajkowego podczas wydarzeń bydgoskich. W latach 1981-89 był uchodźcą politycznym w Wielkiej Brytanii. Ukończył Uniwersytet Oksfordzki na kierunku filozofia, nauki polityczne i ekonomia. W latach 1986-89 był reporterem podczas wojen w Afganistanie i Angoli.
Od 1990 r. był doradcą Ruperta Murdocha ds. inwestycji w Polsce. W 1992 roku jako wiceszef MON w rządzie Olszewskiego brał udział w inicjowaniu przystąpienia Polski do NATO. W latach 1998-2001 był podsekretarzem stanu w MSZ. W tym czasie podpisał szereg umów o ruchu bezwizowym, nadzorował relacje z krajami Azji, Afryki i Ameryki Łacińskiej. Wprowadził program "tania wiza" dla sąsiadów ze wschodu oraz egzaminy konkursowe na dyrektorów Instytutów Polskich.
Od 2002 do 2005 roku był członkiem rzeczywistym (resident fellow) Amerykańskiego Instytutu Przedsiębiorczości w Waszyngtonie oraz dyrektorem wykonawczym Nowej Inicjatywy Atlantyckiej. Jest redaktorem cyklu publikacji analitycznych pt. European Outlook, a także organizatorem konferencji międzynarodowych, m.in. na temat Białorusi, Ukrainy, reformy ONZ, przyszłości NATO, 25-lecia Solidarności. Zeznawał jako ekspert ds. atlantyckich przed Komisją do Spraw Zagranicznych Izby Reprezentantów USA.
Sikorski jest autorem książek wydanych w kilku językach: "Prochy Świętych - podróż do Heratu w czas wojny" oraz "The Polish House - an Intimate History of Poland". Pisuje dla "Rzeczpospolitej", "National Review", "The Spectator", "The Wall Street Journal", "Sunday Telegraph". Jest cenionym komentatorem spraw polskich i transatlantyckich w CNN, Fox News, BBC World, Voice of America, BBC World Service.
Był autorem programu w TVP "Wywiad Miesiąca", w którym przeprowadził wywiady m.in. z: Margaret Thatcher, Lechem Wałęsą, Vaclavem Klausem, Otto von Habsburgiem, Henry Kissingerem i Qian Qichenem. Jest laureatem nagrody World Press Photo za 1988 rok za zdjęcie z Afganistanu.
Jego żoną jest amerykańska dziennikarka i pisarka Anne Applebaum, którą poznał w 1989 roku, gdy jako dziennikarze razem wybrali się samochodem do Berlina obserwować upadek NRD. Mają dwóch synów - Aleksandra i Tadeusza.