Sikorski: będzie nowa ambasada Polski w Berlinie
Minister spraw zagranicznych Radosław
Sikorski poinformował, że rząd podjął decyzję o
budowaniu i finansowaniu ze środków budżetowych ambasady Polski w
Berlinie. Przez minione lata sprawa polskiej ambasady w Berlinie była
odkładana właśnie ze względu na brak środków finansowych.
Radosław Sikorski poinformował, że został przyjęty "wstępny plan", wkrótce powstanie zaś projekt uchwały i wieloletni projekt finansowania tej inwestycji. Dodał, że to będzie wydatek rzędu 80 mln euro rozłożony na kilka lat.
Według szefa MSZ nowa ambasada ma być przykładem polskiej myśli architektonicznej, a także miejscem, które będzie widoczne na mapie politycznej i kulturalnej Berlina.
Pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego Władysław Bartoszewski powiedział, że nowa ambasada powstanie na miejscu dawnego budynku polskiej ambasady w Berlinie. Polska jest właścicielem działki, na której stoi ten budynek (obecnie pusty). Jest to nieruchomość o powierzchni ponad 4 tys. metrów kw. położona przy centralnym bulwarze niemieckiej stolicy Unter den Linden.
W tym miejscu polska ambasada mieściła się do lipca 2000 roku, kiedy to polscy dyplomaci w Berlinie przenieśli się do siedziby dawnej misji wojskowej w odległej willowej dzielnicy Gruenewald w zachodniej części miasta.
Rzecznik MSZ Piotr Paszkowski zapowiedział, że nowa ambasada ma być gotowa do 2012 roku. Według niego w 2009 roku ma zakończyć się etap jej projektowania, a do 2011 roku - ma zostać zburzony stary budynek.
Pierwsze prace związane z budową nowej siedziby ambasady rozpoczęto w MSZ w 1997 roku. W przeprowadzonym wówczas konkursie pierwszą nagrodę zdobył projekt architektów Zbigniewa Badowskiego, Marka Budzyńskiego i Adama Kowalewskiego. W następnych latach kontynuowano prace projektowe i przygotowawcze do rozpoczęcia inwestycji. Koszt tych prac wyniósł 17,5 mln złotych.
W 2002 roku raport NIK wykazał niegospodarność podczas prac związanych z ambasadą w Berlinie. Ówczesny minister spraw zagranicznych Włodzimierz Cimoszewicz przyznał, że projekt realizowano bardzo niefortunnie, a być może także z naruszeniem prawa. Wyjściowy kosztorys rzędu 40 mln zł rozrósł się do prawie 200 mln zł.
W kolejnych latach ze względów finansowych skłaniano się do remontu i modernizacji istniejącego budynku polskiej placówki. Z przyczyn formalnych unieważniono dwa kolejne postępowania przetargowe na wybór projektanta dokumentacji technicznej remontu budynków ambasady.
W czerwcu 2006 roku ówczesna minister spraw zagranicznych Anna Fotyga powołała w resorcie specjalny zespół, który miał przedstawić propozycję rozwiązania problemu siedziby ambasady RP w Berlinie. Jak informował wówczas MSZ, z przygotowanego pod koniec lat 90. projektu zrezygnowano, gdyż nie odpowiadał on nowym wymogom dotyczącym przepisów bezpieczeństwa oraz technologii.
Sikorski poinformował, że "formalnie" zostanie zlikwidowany Instytut Kultury Polskiej w Lipsku. - Nasza działalność w Lipsku będzie kontynuowana pod egidą Instytutu Kultury w Berlinie, który przejmie cała stronę administracyjną - podkreślił.
Szef dyplomacji zapowiedział, że wkrótce Polska kupi rezydencję w Waszyngtonie dla ambasadora Polski w USA, której "polski ambasador nie będzie musiał się wstydzić".
Sikorski poinformował też, że MSZ szuka oszczędności i dlatego kończy proces likwidacji kilkunastu placówek dyplomatycznych "w niepriorytetowych miejscach". Podkreślił, że oszczędności są przeznaczane na najważniejsze projekty, właśnie takie jak ambasada w Berlinie czy nowa rezydencja w Waszyngtonie.
W lipcu Sikorski zapowiedział, że zamkniętych zostanie 11 ambasad i cztery konsulaty.
Do zamknięcia przewidziano następujące placówki: Dakar (Senegal), Kinszasa (Demokratyczna Republika Konga), Harare (Zimbabwe), Dar es Salam (Tanzania), Sana (Jemen), Ułan Bator (Mongolia), Phnom Penh (Kambodża), Wientian (Laos), konsulat generalny w Karaczi (Pakistan), Montevideo (Urugwaj), San Jose (Kostaryka), Panama (Panama), konsulat generalny w Rio de Janeiro (Brazylia), a także konsulat generalny i instytut polski w Lipsku i konsulat generalny w Strasburgu.