PolskaSiemoniak po spotkaniu z Hagelem: bezpieczeństwo Polski zależy od wsparcia USA

Siemoniak po spotkaniu z Hagelem: bezpieczeństwo Polski zależy od wsparcia USA

Siemoniak po spotkaniu z Hagelem: bezpieczeństwo Polski zależy od wsparcia USA
Źródło zdjęć: © AFP | Janek Skarzynski
30.01.2014 15:55, aktualizacja: 30.01.2014 16:49

Bezpieczeństwo Polski i tej części Europy w XXI wieku zależy od wsparcia i obecności Stanów Zjednoczonych - ocenił szef MON Tomasz Siemoniak po spotkaniu w Warszawie z sekretarzem obrony USA Chuckiem Hagelem. - Polska jest dla Stanów Zjednoczonych sojusznikiem strategicznym i starym przyjacielem - podkreślał z kolei amerykański polityk.

Polski minister obrony przypomniał m.in. ustanowiony 32 lata temu, w czasie stanu wojennego przez prezydenta Ronalda Reagana dzień solidarności z Polską. - Dzisiaj potrzebujemy tej solidarności jako sojusznicy, wierząc, że aktywna obecność Stanów Zjednoczonych w Europie zapewnia naszemu kontynentowi bezpieczeństwo rozwój i demokrację - powiedział Siemoniak.

Zaznaczył, że wyrazem tej solidarności jest silne NATO, oparte o USA i Europę, która musi robić więcej dla swojego bezpieczeństwa. Zdaniem Siemoniaka wydarzenia w Europie i blisko jej granic - w Afryce Północnej i Syrii - nakazują poważnie traktować zagrożenia i wzmacniać Sojusz Północnoatlantycki.

- Polska jest gotowa do realnych i konkretnych działań w tym obszarze, modernizując siły zbrojne wielkim wysiłkiem finansowym swoich obywateli i organizując regionalną politykę bezpieczeństwa - zadeklarował szef MON. - Skuteczność tych działań i naszych wysiłków zależy od wsparcia i obecności Stanów Zjednoczonych. Nie ma myślenia o bezpieczeństwie Polski i tej części Europy w XXI w. bez Stanów Zjednoczonych - podkreślił Siemoniak.

Poinformował, że rozmowy dotyczyły m.in. współpracy wojskowej, w tym misji w Afganistanie i wspólnych ćwiczeń, oraz sytuacji na Ukrainie. Odnotowano też - jak mówił Siemoniak - przebiegające zgodnie z harmonogramem prace nad amerykańskim systemem obrony przeciwrakietowej w Europie, obejmujące instalację w Redzikowie.

Hagel docenia współpracę z Polską

Chuck Hagel stwierdził z kolei, że Polska jest dla Stanów Zjednoczonych sojusznikiem strategicznym i starym przyjacielem. Na wspólnej konferencji prasowej Amerykanin podkreślił dotychczasowe i obecne zaangażowanie Polski w misje międzynarodowe. - Głęboko doceniamy udział Polski w misjach w Iraku oraz Afganistanie - powiedział sekretarz obrony USA.

Jako kolejny przykład dobrej współpracy między Polską a USA Hagel wymienił obronę przeciwrakietową. Zapewnił, że Stany Zjednoczone są nadal "zdecydowanie zaangażowane" w rozmieszczenie elementów amerykańskiej tarczy antyrakietowej w Polsce. - Liczymy na to, że zostanie to zrealizowane w ramach trzeciego etapu wprowadzania europejskiej części systemu antyrakietowego w 2018 roku - powiedział Hagel.

Dodał, że w 1999 roku głosował za wejściem Polski do NATO. - Jestem z tego dumny. Polska stała się silnym partnerem w ramach NATO - podkreślił.

Przypomniał, że jego rodzina pochodzi z Polski. - Cieszę się bardzo, że jestem znowu w Polsce, chociaż jest to moja pierwsza wizyta jako sekretarza obrony USA - powiedział.

Hagel przybywa z dwudniową wizytą. Spotka się z prezydentem Bronisławem Komorowskim, premierem Donaldem Tuskiem, ministrem spraw zagranicznych Radosławem Sikorskim i ministrem obrony Tomaszem Siemoniakiem. Z szefem MON sekretarz złoży wizytę w 33. Bazie Lotnictwa Transportowego w Powidzu, gdzie stacjonują samoloty C-130 Hercules, pozyskane przez Polskę od Stanów Zjednoczonych w ramach pomocy wojskowej. Odwiedzi również okolice Kiszkowa (Wielkopolskie), skąd pochodzą jego przodkowie.

68-letni Chuck Hagel, członek Partii Republikańskiej, dwukrotnie odznaczony za służbę w Wietnamie Purpurowym Sercem, kieruje Pentagonem od lutego 2013 roku. Jest pierwszym weteranem na tym stanowisku.

Źródło artykułu:WP Wiadomości
Oceń jakość naszego artykułuTwoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.
Komentarze (0)
Zobacz także