Sieć europejskich tajnych służb?
Budową sieci służącej ściślejszej współpracy
tajnych służb i sił bezpieczeństwa państw członkowskich UE zajmie
się w najbliższą środę Komisja Europejska na specjalnym szczycie
poświęconym walce z terroryzmem.
Bez coraz silniejszej i bardziej zdecydowanej koordynacji nie będziemy mogli zwalczać terroryzmu. Potrzebna jest europejska strategia antyterrorystyczna. Nie potrzebujemy nowych ustaw, lecz konkretnej współpracy operacyjnej - powiedział komisarz UE ds. sprawiedliwości, wolności i bezpieczeństwa Franco Frattini w wywiadzie dla rzymskiego "Il Messaggero".
Walka z terroryzmem nie powinna jednak naruszać wolności obywateli UE. Akcja antyterrorystyczna stanowi wielkie wyzwanie, jesteśmy jednak obszarem prawa, jesteśmy Europą demokracji. W imię terroryzmu nie możemy całkiem naruszać prywatności obywateli - zaznaczył Frattini, dodając jednak, że od obywateli Europy wymagać się będzie "większego zaangażowania" w tej kwestii.
Od obywateli można będzie żądać np. odcisków palców na dokumentach czy cyfrowych fotografii. Jestem pewien, że wykażą oni zrozumienie dla takich środków, niezbędnych dla bezpieczeństwa całej wspólnoty - podkreślił Frattini. Zapowiedział, że w ramach pakietu środków, który w środę będzie przedmiotem dyskusji, zaproponuje, by potrzeby "bezpieczeństwa połączyć z najwyższym respektem dla swobód indywidualnych".
Ściślejsza współpraca między europejskimi systemami policyjnymi wymaga porozumienia się co do europejskiego mandatu na zbieranie materiału dowodowego. Zdaniem komisarza UE, decyzja w tej sprawie może zapaść przed końcem tego roku. Dzięki temu będzie można lepiej i skuteczniej prowadzić dochodzenia w płaszczyźnie europejskiej - podkreślił Frattini.