Niespokojnie na granicy. Straż Graniczna pokazała nagranie
729 prób nielegalnego przedostania się przez białorusko-polską granicę odnotowała Straż Graniczna od piątku do niedzieli. Ponownie doszło do incydentów. Jak przekazała rzeczniczka Podlaskiego Oddziału SG w Białymstoku, podczas jednego z nich podpalony miał zostać wojskowy posterunek.
Wszystkie próby przekroczenia białorusko-polskiej granicy miały miejsce na terenie województwa podlaskiego, w okolicach Białowieży, Narewki, Dubicz Cerkiewnych i Czeremchy.
W piątek zarejestrowano 219 takich prób, w sobotę ich liczba wyniosła 264, a w niedzielę odnotowano kolejne 232 próby. Jak wynika z danych Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej, od początku roku na odcinku granicy w tym regionie zanotowano ponad 13 tysięcy prób nielegalnego przekroczenia granicy z Białorusi do Polski. Od początku maja do tej pory odnotowano 4,5 tysiąca takich zdarzeń, podczas gdy w kwietniu ich liczba wyniosła ponad 5,3 tysiąca.
Kolejne incydenty na granicy. SG: Migranci próbowali podpalić wojskowy posterunek
Rzecznik Podlaskiego Oddziału Straży Granicznej w Białymstoku, mjr Katarzyna Zdanowicz, poinformowała, że w okolicach Białowieży cudzoziemcy próbowali sforsować graniczne rzeki Przewłoka i Leśna Prawa.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Potężna mgła i setki ratowników. Nagranie z poszukiwań prezydenta Iranu
Polskie służby odnotowały również kilka incydentów ze strony agresywnych osób znajdujących się po białoruskiej stronie zapory. - Podczas jednego z takich zdarzeń migranci usiłowali podpalić wojskowy posterunek - dodała mjr Zdanowicz. Straż Graniczna udostępniła w mediach społecznościowych zapis z kamer z tego incydentu.
Straż Graniczna: Udzielono pomocy 11 cudzoziemcom
Oprócz nagrania na platformie X, a także podanej liczby odnotowanych prób nielegalnego przedostania się do Polski, pojawiła się też informacja o tym, że "za pomocnictwo zatrzymano 11 osób podejrzanych". Wśród nich było sześciu obywateli Ukrainy, trzech Polaków i dwóch obywateli Tadżykistanu.
We wpisie poinformowano, że funkcjonariusze udzielili w sumie pomocy medycznej 11 cudzoziemcom. "W kierunku patroli rzucano konarami i kamieniami" - podano również.
Na 186 km granicy z Białorusią znajduje się zbudowana w 2022 r. stalowa zapora o wysokości 5,5 m, która jest głównym elementem zabezpieczenia tej granicy przed nielegalną migracją. Uzupełnia ją – działająca na 206 km w Podlaskiem – tzw. bariera elektroniczna, czyli system kamer i czujników.
SG wybrała i podpisała umowę z wykonawcą takiej zapory elektronicznej również na Bugu wzdłuż granicy z Białorusią w województwie lubelskim. Zabezpieczenia mają powstać na 172 kilometrach. Planowany jest montaż m.in. ok. 4,5 tys. kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i 1,8 tys. słupów kamerowych. Centrum nadzoru powstanie w siedzibie Nadbużańskiego Oddziału SG w Chełmie.
Bariera elektroniczna ma powstać także na granicznych rzekach Świsłocz i Istoczanka w Podlaskiem. Na odcinku ok. 47 km stanie ok. 500 słupów z tysiącem kamer dzienno-nocnych i termowizyjnych i powstanie sieć czujników.
Przeczytaj także:
Źródło: PAP, X.com