Polska reaguje na doniesienia o zagrożeniu. Setki deportacji
W mijającym roku z Polski przymusowo deportowano 829 obcokrajowców - przekazała rzeczniczka Straży Granicznej kpt. Anna Michalska. Ostatnia deportacja odbyła się 10 grudnia. Straż Graniczna zorganizowała wtedy powrót do kraju dla obywatela Tadżykistanu.
Kpt. Michalska przypomniała, że do deportacji Straż Graniczna korzysta zarówno z połączeń rejsowych, jak i czarterowych, realizowanych i finansowanych głównie we współpracy z Europejską Agencją Straży Granicznej i Przybrzeżnej (Frontex).
Wobec deportowanego 10 grudnia Tadżyka wydano wcześniej decyzję zobowiązującego go do powrotu z przesłanki "stanowiącej zagrożenie dla systemu bezpieczeństwa państwa". Mężczyzna otrzymał też zakaz ponownego wjazdu na terytorium RP i innych państw obszaru Schengen na okres 10 lat.
To już kolejny tego rodzaju przypadek w ostatnich tygodniach. W ubiegłym miesiącu Straż Graniczna zorganizowała operację powrotową wobec obywatela Azerbejdżanu, który posiadał wydaną przez szefa MSWiA decyzję do powrotu "z uwagi na stanowienie poważnego zagrożenia dla bezpieczeństwa i porządku publicznego państwa".
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Zobacz też: były szef MSZ o relacjach z Ukrainą. "Musimy być liderem lobby"
Kogo Polska może deportować? Są wyjątki
Zgodnie z ustawą o cudzoziemcach decyzję o zobowiązaniu do powrotu wydaje z urzędu właściwy komendant oddziału Straży Granicznej lub komendant placówki Straży Granicznej.
Decyzji tej nie można wydać m.in. wobec obywateli państw członkowskich Unii Europejskiej, a także obywateli Norwegii, Islandii, Lichtensteinu, Szwajcarii, Wielkiej Brytanii oraz pewnych członków ich rodzin, którzy do nich dołączają lub z nimi przebywają na terytorium Polski.
Dane cudzoziemca, który otrzymał decyzję o zobowiązaniu do powrotu - w przypadku, gdy jego pobyt na terenie RP zagraża bezpieczeństwu - mogą zostać umieszczone na okres 10 lat w wykazie cudzoziemców, których pobyt na terytorium Polski jest niepożądany. Okres ten może być przedłużony na kolejne okresy, z których żaden nie przekracza 10 lat.
Wykaz cudzoziemców, których pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej jest niepożądany prowadzony jest przez szefa Urzędu do Spraw Cudzoziemców.
Przeczytaj też: