Trwa ładowanie...

"Serce Hitlera biło dla Finów". Ujawniono tajne dokumenty z czasów II wojny

Nowy serial historyczny przedstawił prawdziwe oblicze stosunków nazistowskich Niemiec i Finlandii w latach 30. i 40. XX wieku. Ujawnione dokumenty przedstawiają ówczesne zażyłe relacje między dwoma krajami. Okazuje się, że Hitler był pod ogromnym wrażeniem Finlandii.

4 czerwca 1942 r. Adolf Hitler odwiedził osobiście Finlandię. Bardzo rzadko opuszczał swój kraj, ale nie mógł nie zjawić się na urodzinach Mannerheima.4 czerwca 1942 r. Adolf Hitler odwiedził osobiście Finlandię. Bardzo rzadko opuszczał swój kraj, ale nie mógł nie zjawić się na urodzinach Mannerheima.Źródło: East News, fot: akg-images / Joachim Rosteck
d19xqlp
d19xqlp

Prawdę o stosunkach między nazistowskimi Niemcami i Finlandią w czasach II wojny światowej ujawnia nowy serial historyczny "Nazistowskie Niemcy i Finlandia" emitowany od 29 sierpnia na kanale fińskiego nadawcy publicznego, Yle TV.

Seria, która przedstawia szczególną miłość Hitlera do Finów, została stworzona na podstawie odkrytych w archiwum MSZ telegramów dyplomatycznych. Archiwalne dokumenty pokazują, że Adolf Hitler uwielbiał Finów. Naród fiński imponował mu swoją zaciętą walką przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

Hitler: Finowie są lepsi od nas

Finlandia była bliskim partnerem nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej. 4 czerwca 1942 r. Adolf Hitler odwiedził osobiście ten kraj. Przywódca III Rzeszy bardzo rzadko opuszczał nazistowskie Niemcy, ale nie mógł nie zjawić się na urodzinach marszałka Mannerheima.

d19xqlp

- Wizyta kanclerza Niemiec na urodziny Mannerheima była niezwykła. Nawet jego współpracownicy rozumieli, że dzieje się coś wyjątkowego - komentuje Oula Silvennoinen, doktor filozofii i historyk, który na co dzień zajmuje się badaniem stosunków w czasach wojennych między Finlandią i Niemcami.

Przywódca III Rzeszy spotkał się później z Miklósem Kallayem, byłym premierem Węgier, który relacjonował, że Hitler był pod ogromnym wrażeniem Finlandii. Stwierdził nawet w trakcie rozmowy, że dotychczas uważał Niemców za najwspanialszy naród na świecie, jeśli chodzi o ich odwagę i wytrwałość. Przyznał jednak, że w tej kwestii Finlandia zdecydowanie przewyższa przedstawicieli rasy aryjskiej.

- Po zimie 1939-40 Hitler nie przepuścił ani jednej okazji, by pochwalić fińską armię. Wcześniej, w latach 30., kanclerz nie interesował się zbytnio Finlandią. Innymi słowy, nie była to miłość do niebieskich oczu Finów, ale konkretnie do ich militarnych osiągnięć - podkreśla doktor nauk politycznych Markku Jokisipilä.

Nazistowskie Niemcy składały Finlandii wiele obietnic. Miały one być formą nagrody za wspólną walkę przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Widać to szczególnie w zachowanej depeszy z grudnia 1941 roku. Wówczas Toivo Kivimäki relacjonował działania Finlandii niemieckiemu ministrowi spraw zagranicznych Joachimowi von Ribbentropowi. W dokumencie niemiecki minister obiecuje Finlandii "wieczne bezpieczeństwo".

d19xqlp

Dokument "Nazistowskie Niemcy i Finlandia" na kanale Yle TV zdradza tajemnice niemiecko-fińskich stosunków w czasach II wojny światowej. Kolejne odcinki przedstawiają relację między dwoma krajami i ujawniają nowe, nieznane dotychczas nikomu wątki.

Burzliwa młodość Jana Kochanowskiego. Wielki sekret słynnego poety

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d19xqlp
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Jako redakcja Wirtualnej Polski doceniamy zaangażowanie naszych czytelników w komentarzach. Jednak niektóre tematy wywołują komentarze wykraczające poza granice kulturalnej dyskusji. Dbając o jej jakość, zdecydowaliśmy się wyłączyć sekcję komentarzy pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d19xqlp
Więcej tematów