"Serce Hitlera biło dla Finów". Ujawniono tajne dokumenty z czasów II wojny

Nowy serial historyczny przedstawił prawdziwe oblicze stosunków nazistowskich Niemiec i Finlandii w latach 30. i 40. XX wieku. Ujawnione dokumenty przedstawiają ówczesne zażyłe relacje między dwoma krajami. Okazuje się, że Hitler był pod ogromnym wrażeniem Finlandii.

4 czerwca 1942 r. Adolf Hitler odwiedził osobiście Finlandię. Bardzo rzadko opuszczał swój kraj, ale nie mógł nie zjawić się na urodzinach Mannerheima.
4 czerwca 1942 r. Adolf Hitler odwiedził osobiście Finlandię. Bardzo rzadko opuszczał swój kraj, ale nie mógł nie zjawić się na urodzinach Mannerheima.
Źródło zdjęć: © East News | akg-images / Joachim Rosteck
Karina Strzelińska

Prawdę o stosunkach między nazistowskimi Niemcami i Finlandią w czasach II wojny światowej ujawnia nowy serial historyczny "Nazistowskie Niemcy i Finlandia" emitowany od 29 sierpnia na kanale fińskiego nadawcy publicznego, Yle TV.

Seria, która przedstawia szczególną miłość Hitlera do Finów, została stworzona na podstawie odkrytych w archiwum MSZ telegramów dyplomatycznych. Archiwalne dokumenty pokazują, że Adolf Hitler uwielbiał Finów. Naród fiński imponował mu swoją zaciętą walką przeciwko Związkowi Radzieckiemu.

Hitler: Finowie są lepsi od nas

Finlandia była bliskim partnerem nazistowskich Niemiec w czasie II wojny światowej. 4 czerwca 1942 r. Adolf Hitler odwiedził osobiście ten kraj. Przywódca III Rzeszy bardzo rzadko opuszczał nazistowskie Niemcy, ale nie mógł nie zjawić się na urodzinach marszałka Mannerheima.

- Wizyta kanclerza Niemiec na urodziny Mannerheima była niezwykła. Nawet jego współpracownicy rozumieli, że dzieje się coś wyjątkowego - komentuje Oula Silvennoinen, doktor filozofii i historyk, który na co dzień zajmuje się badaniem stosunków w czasach wojennych między Finlandią i Niemcami.

Przywódca III Rzeszy spotkał się później z Miklósem Kallayem, byłym premierem Węgier, który relacjonował, że Hitler był pod ogromnym wrażeniem Finlandii. Stwierdził nawet w trakcie rozmowy, że dotychczas uważał Niemców za najwspanialszy naród na świecie, jeśli chodzi o ich odwagę i wytrwałość. Przyznał jednak, że w tej kwestii Finlandia zdecydowanie przewyższa przedstawicieli rasy aryjskiej.

- Po zimie 1939-40 Hitler nie przepuścił ani jednej okazji, by pochwalić fińską armię. Wcześniej, w latach 30., kanclerz nie interesował się zbytnio Finlandią. Innymi słowy, nie była to miłość do niebieskich oczu Finów, ale konkretnie do ich militarnych osiągnięć - podkreśla doktor nauk politycznych Markku Jokisipilä.

Nazistowskie Niemcy składały Finlandii wiele obietnic. Miały one być formą nagrody za wspólną walkę przeciwko Związkowi Radzieckiemu. Widać to szczególnie w zachowanej depeszy z grudnia 1941 roku. Wówczas Toivo Kivimäki relacjonował działania Finlandii niemieckiemu ministrowi spraw zagranicznych Joachimowi von Ribbentropowi. W dokumencie niemiecki minister obiecuje Finlandii "wieczne bezpieczeństwo".

Dokument "Nazistowskie Niemcy i Finlandia" na kanale Yle TV zdradza tajemnice niemiecko-fińskich stosunków w czasach II wojny światowej. Kolejne odcinki przedstawiają relację między dwoma krajami i ujawniają nowe, nieznane dotychczas nikomu wątki.

Burzliwa młodość Jana Kochanowskiego. Wielki sekret słynnego poety

Źródło artykułu:WP Wiadomości
II wojna światowafinlandianaziści

Wybrane dla Ciebie