ŚwiatSerbski zbrodniarz wojenny aresztowany w Argentynie

Serbski zbrodniarz wojenny aresztowany w Argentynie

W Argentynie aresztowano Serba Milana Lukicia na wniosek ONZ-owskiego
trybunału ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. Dawny dowódca
oddziału paramilitarnego był już sądzony w Serbii, gdzie skazano
go zaocznie na 20 lat.

08.08.2005 | aktual.: 09.08.2005 06:56

Trybunał haski zarzuca mu odpowiedzialność za wymordowanie 135 Bośniaków, w tym kobiet i dzieci, w rejonie Viszegradu w Bośni, niedaleko granicy z Serbią.

Jak poinformował przedstawiciel Interpolu, Lukić znajduje się obecnie na komisariacie w Buenos Aires. Rzeczniczka prokuratury trybunału haskiego nie umiała powiedzieć serbskim mediom, czy zostanie przekazany do Hagi czy do Belgradu.

Międzynarodowy trybunał oskarżył Lukicia w 2000 roku o zbrodnie przeciw ludzkości. Zarzucił mu, że jako dowódca paramilitarnego oddziału "Sędziowie" od maja 1992 roku do października 1994 roku "planował, wykonywał, podżegał i nakazywał egzekucje" bośniackich Muzułmanów w Viszegradzie i w innych rejonach Bośni.

38-letni obecnie Lukić jest także oskarżony o nieludzkie traktowanie ludności nieserbskiej, prześladowania z powodów rasowych i religijnych, bezprawne więzienie ludzi i terroryzowanie.

W czerwcu 1992 roku Lukić ze swym oddziałem - jak twierdzi prokuratura - ustawił siedmiu Bośniaków na brzegu rzeki Drina i strzelał do nich z broni automatycznej, zabijając pięciu z nich. Również w czerwcu wyciągnął siedmiu kolejnych Bośniaków z fabryki mebli, znów ustawił na brzegu rzeki i zastrzelił wszystkich.

Serbski sąd potwierdził przed miesiącem wyrok 20 lat, wydany pierwotnie w 2003 roku. W procesie, powtórzoynym z powodów proceduralnych, Lukić został skazany z trzema innymi członkami swego oddziału za jedną z najgłośniejszych w Serbii zbrodni - porwanie z Sjeverina w Serbii i zamordowanie w 1992 roku siedemnaściorga Muzułmanów.

Swe ofiary wyciągnęli z autobusu kursującego z Serbii do Priboju w Bośni, ciężarówką przewieźli przez granicę do Viszegradu. Tam torturowali ich w motelu, zamordowali, a ciała wrzucili do Driny, stanowiącej naturalną granicę między Serbią i Bośnią.

Ta sama grupa zorganizowała w lutym 1993 r. podobne porwanie 21 Muzułmanów z dworca kolejowego w miasteczku Sztrpce (czyt. sztyrpce) w Czarnogórze, przy granicy z Bośnią i Serbią. Porwani zostali zamordowani niedaleko Viszegradu.

Lukić jest drugim serbskim zbrodniarzem wojennym, aresztowanym w tym roku w Argentynie. W maju w mieście Mendoza zatrzymano Nebojszę Minicia, oskarżonego o zbrodnie wojenne w Kosowie.

Źródło artykułu:PAP
onzargentynazbrodniarz
Wybrane dla Ciebie
Komentarze (0)