Trwa ładowanie...
d3hqw82

Serbia wycofała ochronę wojskową Mladiciowi

Znajdujący się w Serbii gen. Ratko Mladić, poszukiwany numer 2 z listy trybunału haskiego, został pozbawiony ochrony wojskowej. Pozostawiono mu tylko dwóch cywilnych ochroniarzy - podał we wtorek dziennik Blic.

d3hqw82
d3hqw82

31 marca upływa wyznaczony przez Kongres USA termin, w którym Belgrad ma dowieść swej współpracy z ONZ-owskim trybunałem ds. zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii. W przeciwnym razie ryzykuje utratę amerykańskiej pomocy i poparcia Stanów Zjednoczonych w międzynarodowych instytucjach finansowych.

W zeszłym roku w podobnych okolicznościach władze serbskie 1 kwietnia aresztowały Slobodana Miloszevicia, by dwa miesiące później wydać go do Hagi.

59-letni Mladić, były dowódca wojsk Republiki Serbskiej w Bośni z czasów wojny, przebywał swobodnie w Belgradzie od 1996 r. Często widywano go w restauracjach i na meczach w otoczeniu dziesiątków ochroniarzy. Władze jugosłowiańskie przez cały czas twierdziły, że nie mają pojęcia o miejscu pobytu Mladicia.

Według Blica, od 22 czerwca 1999 r. generał był chroniony przez 30-osobową elitarną jednostkę armii jugosłowiańskiej. Od 20 marca pozostało mu już tylko dwóch cywilnych ochroniarzy bez broni i samochodu - twierdzi gazeta, powołując się na anonimowe źródła.

d3hqw82

Służby bezpieczeństwa państwowego nakazały tego dnia rozwiązanie strzegącej Mladicia jednostki. Zażądały też sprawozdania, co generał robił, gdzie był i z kim się spotykał przez ostatnie trzy lata. Członkowie jednostki odmówili podania tych informacji - utrzymuje belgradzki dziennik.

Wiadomość o wycofaniu Mladiciowi ochrony wojskowej potwierdził agencji AP jeden z ministrów rządu serbskiego, zastrzegł sobie jednak anonimowość.(aka)

d3hqw82
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d3hqw82
Więcej tematów