Trwa ładowanie...
d2gfpkt

Serbia i Czarnogóra wreszcie w Radzie Europy

Serbia i Czarnogóra - nowe państwo, proklamowane w lutym w miejsce Jugosławii - została w czwartek oficjalnie 45. członkiem Rady Europy.
Na uroczystości w Strasburgu przewodniczący parlamentu w
Belgradzie Dragoljub Miciunović zapowiedział, że ogłoszony w marcu
stan wyjątkowy w Serbii zostanie zniesiony w ciągu miesiąca.

d2gfpkt
d2gfpkt

"Serbia i Czarnogóra poczyniła znaczący postęp w bardzo krótkim czasie" - podkreślił na uroczystości przewodniczący spotkaniu maltański minister spraw zagranicznych Joseph Borg. "Witamy kraj ukierunkowany na Europę, mocno zaangażowany w nasze wspólne ideały" - dodał przewodniczący Zgromadzenia Parlamentarnego RE Peter Schieder.

Prezydent Serbii i Czarnogóry Svetozar Marović podpisał Europejską Konwencję Praw Człowieka i wszelkie dodatkowe protokoły. Jugosławia rozpoczęła starania o przyjęcie do Rady Europy 8 listopada 2000 roku, w miesiąc po obaleniu reżimu Slobodana Miloszevicia. 24 września zeszłego roku Zgromadzenie Parlamentarne RE wydało warunkową zgodę, uznając, że najpierw musi być proklamowane nowe państwo Serbia i Czarnogóra, którego powstanie przewidziano w porozumieniu z marca 2002 r.

Ostateczną zgodę na przyjęcie Serbii i Czarnogóry Komitet Ministrów RE wydał 26 marca obecnego roku.

Według wielu obserwatorów, decyzję Komitetu Ministrów RE przyspieszyło dokonane 12 marca zabójstwo premiera Serbii Zorana Djindjicia. Przyjęcie do Rady ma ułatwić Belgradowi znalezienie sobie miejsca w demokratycznej Europie. Nakreślony przez RE program współpracy podkreśla respektowanie przez Serbię i Czarnogórę zobowiązań w sferze demokracji i poszanowania praw człowieka.

d2gfpkt

Przewodniczący parlamentu Serbii i Czarnogóry Dragoljub Miciunović, przemawiając w Strasburgu, zapewnił, że po zamachu na Djindjicia "zostały zlikwidowane wszystkie siatki przestępczości zorganizowanej, które rozpleniły się w całym regionie". Zapowiedział, że w ciągu miesiąca zostanie odwołany stan wyjątkowy w Serbii.

Serbia i Czarnogóra weszła do Rady Europy jako ostatni z krajów powstałych po rozpadzie dawnej Jugosławii. Do RE należą już Bośnia i Hercegowina, Chorwacja, Macedonia i Słowenia.(ck)

d2gfpkt
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Komentarze

Trwa ładowanie
.
.
.
d2gfpkt
Więcej tematów