Sensacyjne odkrycie koło Neapolu podczas budowy placu zabaw
Ślady domu sprzed 2 tysięcy lat znaleziono we włoskim miasteczku Bacoli. Eksperci uważają, że mogła to być bogata rezydencja Pliniusza Starszego, pisarza, przyrodnika i dowódcy stacjonującej tam rzymskiej floty wojennej. Ze znaleziska cieszy się miejscowa społeczność, a szczególnie burmistrz miasteczka Bacoli.
Na nadmorskim brzegu nieopodal Napolu we Włoszech miał powstać wspaniały plac zabaw dla dzieci. Nic z tego nie będzie, a huśtawki i piaskownice trzeba będzie umieścić w innej lokalizacji. Podczas prac budowlanych znaleziony tu został imponujący zabytek.
Jak podaje CNN, ruiny 2000-letniego domu na plaży na klifie to ślad po zbudowanej w I wieku panoramicznej rezydencji z widokiem na wyspy Ischia i Procida. Pozostałości budynku - prawdopodobnie luksusowej rezydencji Pliniusza Starszego, o którym pamięć dotrwała do naszych czasów z racji jego pisarskiego dorobku - są obecnie częściowo zalane przez morze.
Z tego, co pozostało pod ziemią, wnosić można, że grube kamienne ściany mieściły 10 dużych pokoi z podłogami i ścianami wyłożonymi kafelkami. Przetrwały także labirynty panoramicznych tarasów zewnętrznych.
Dalsza część artykułu pod materiałem wideo
Koniec z wkuwaniem "niepotrzebnej wiedzy". Nowacka zapowiada zmiany
Rezydencja została wzniesiona w I wieku na terenie rzymskiego portu w Misenum. Przez cztery stulecia flota złożona z 70 statków kontrolowała z tego portu Morze Tyrreńskie. Bezpieczeństwo na jego wodach było kluczem do utrzymania zachodniej flanki imperium rzymskiego.
Luksusowy dom na plaży sprzed 2 tys. lat
- Jest prawdopodobne, że z tej majestatycznej willi roztaczał się 360-stopniowy widok na Zatokę Neapolitańską, co służyło strategicznym celom wojskowym. Uważamy, że dotarcie do głębszych warstw może odsłonić więcej pomieszczeń, być może nawet znajdziemy freski lub inne cenne pozostałości po dawnych mieszkańcach - powiedziała CNN Simona Formola, główna archeolog w Dziedzictwie Sztuki Neapolu.
Willa prowadzi do małej, rozpadającej się kamiennej przystani, znajdującej się obecnie około czterech metrów poniżej poziomu morza. To, że ta - i inne części odkopanej willi - znajdują się obecnie pod wodą, wynika ze zjawiska "negatywnego bradyseizmu", terminu używanego do opisania stopniowego opadania powierzchni ziemi do morza na obszarach narażonych na częstą aktywność wulkaniczną.
Bacoli znajduje się na tak zwanych "Polach Flegrajskich", które są usiane naturalnymi gejzerami i małymi aktywnymi kraterami, gdzie wciąż często występują trzęsienia ziemi. Pliniusz Starszy był świadkiem erupcji Wezuwiusza w roku 79 n.e. z willi. Wiadomo, że zginął, próbując ratować uciekających przed kataklizmem.
Miejsce to stanie się teraz skansenem, którego otwarcie zaplanowano na nadchodzące miesiące. "Ruiny rzymskiej willi zostaną oczyszczone i otoczone drewnianymi płotami. Będą atrakcją tej pięknej przestrzeni - powiedział burmistrz Bacoli, Josi Gerardo Della Ragione.