Trwa ładowanie...

Sensacyjne doniesienia. Ukraina: Kadyrow zdobył kontrolę nad Donbasem

Wojna w Ukrainie trwa. Piątek to 268. dzień rosyjskiej inwazji. Ramzan Kadyrow, przywódca Czeczenii na rosyjskim Północnym Kaukazie, przejmuje nieformalną kontrolę nad okupowanym przez Kreml Donbasem na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu. Świadczą o tym m.in. zmiany kadrowe w obwodzie ługańskim. Do Ługańska został też wysłany lojalny wobec Kadyrowa prokurator Gleb Michajłow z kaukaskiego Dagestanu, który przywiózł na Ukrainę swoich prokuratorów. Oprócz represji, ich zadaniem będzie legalizowanie zbrodni tzw. kadyrowców w obwodzie ługańskim.

Sensacyjne doniesienia. Ukraina: Kadyrow zdobył kontrolę nad Donbasem [NA ŻYWO]Sensacyjne doniesienia. Ukraina: Kadyrow zdobył kontrolę nad Donbasem [NA ŻYWO]Źródło: Getty Images, fot: Mikhail Svetlov
d3u8maq
d3u8maq
  • Ramzan Kadyrow, przywódca Czeczenii na rosyjskim Północnym Kaukazie, przejmuje nieformalną kontrolę nad okupowanym przez Kreml Donbasem na wschodzie Ukrainy. Świadczą o tym m.in. zmiany kadrowe w obwodzie ługańskim - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.


Trwa łączenie
22:26, 18.11.2022
21:51, 18.11.2022

Bachmut, 17 listopada. Starsze małżeństwo pociesza się nawzajem w szpitalu po tym, jak rosyjska rakieta zrujnowała ich dom.

21:26, 18.11.2022

Jakość sieci telefonii komórkowej na Ukrainie zależy od stanu sieci energetycznej; istnieje zagrożenie, że łączność komórkowa będzie występowała w kraju tylko fragmentarycznie - ostrzegł w piątek Ołeksandr Komarow, prezes największego ukraińskiego operatora komórkowego Kyjiwstar.

21:13, 18.11.2022

Do Chersoniu dotarła pomoc humanitarna z obwodu dniepropietrowskiego - poinformował szef regionalnej administracji wojskowej Walentyn Rezniczenko. 

20:59, 18.11.2022

Ukraiński państwowy koncern zbrojeniowy Ukroboronprom zapowiedział w piątek, że będzie produkować uzbrojenie i sprzęt wojskowy z "co najmniej" sześcioma krajami NATO, w tym z Polską.

20:52, 18.11.2022

Polska jest bezpieczna o tyle, że nie jest obiektem ataku, ale z wojną wiążą się możliwe incydenty - podkreślił w piątek na antenie Polsat News wiceminister obrony Marcin Ociepa.


Ociepa zaznaczył, że odpowiedzialność za śmierć dwóch polskich obywateli w Przewodowie (woj. lubelskie) ponosi Rosja, także jeśli śledztwo wykaże, że zginęli oni wskutek upadku pocisku ukraińskiej obrony powietrznej.


- W tym sensie możemy spać spokojnie, że dzisiaj Polska nie jest przedmiotem ataku, nie jest stroną tego konfliktu zbrojnego i nic nie wskazuje, żeby Polsce groziło niebezpieczeństwo - ocenił wiceminister.

20:34, 18.11.2022

Premier Mateusz Morawiecki przestrzegł, że "wojna przyjdzie do nas sama", jeżeli nie będziemy wspierać Ukrainy. - Dziś jest jeden jedyny sposób na to, by uwikłać Polskę w wojnę i tym sposobem jest odwrócenie się plecami do Ukrainy; jeśli nie będziemy jej wspierać, to popadnie ona w ogromną zależność od Rosji, a wtedy wojna przyjdzie do nas sama - podkreślił.

20:27, 18.11.2022

Wraz z przyjściem mrozów rosyjska armia mierzy się z kolejnymi problemami: poszukując sposobu na ogrzanie się, żołnierze zbudowali improwizowane "namioty" z folii spożywczej - pisze w piątek ukraiński portal NW, powołując się na krążące w internecie nagranie.

20:11, 18.11.2022

Ramzan Kadyrow, przywódca Czeczenii na rosyjskim Północnym Kaukazie, przejmuje nieformalną kontrolę nad okupowanym przez Kreml Donbasem na wschodzie Ukrainy; świadczą o tym m.in. zmiany kadrowe w obwodzie ługańskim - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.


Do Ługańska został wysłany lojalny wobec Kadyrowa prokurator Gleb Michajłow z kaukaskiego Dagestanu, który przywiózł na Ukrainę swoich prokuratorów. Oprócz represji, ich zadaniem będzie legalizowanie zbrodni tzw. kadyrowców w obwodzie ługańskim. 


Pierwszym rezultatem działań nowej władzy było skierowanie na "wychowanie wojskowo-patriotyczne" do Czeczenii około 200 nastolatków, których można określić mianem "trudnej młodzieży" - czytamy na łamach serwisu.

PAP
19:58, 18.11.2022

We wsi Michajłówka w obwodzie zaporoskim rosyjscy okupanci ukryli swój sprzęt wojskowy na terenie szpitala położniczego.

19:45, 18.11.2022

W wykrytej katowni w wyzwolonej części obwodu chersońskiego na południu Ukrainy było pomieszczenie, w którym rosyjskie wojsko więziło nastolatków - poinformował w piątek ukraiński rzecznik praw człowieka Dmytro Łubinec.

19:31, 18.11.2022

Rosyjskie ostrzały obiektów infrastruktury krytycznej w Ukrainie doprowadziły do tego, że niemal połowa systemu energetycznego naszego kraju jest obecnie wyłączona z użytkowania - oznajmił w piątek ukraiński premier Denys Szmyhal, cytowany przez agencję Ukrinform. 

19:22, 18.11.2022

Zmasowany atak rakietowy na Ukrainę, jaki Rosja przeprowadziła we wtorek, wskazuje na to, że rosyjskie siły zbrojne mogą mieć większe rezerwy pocisków rakietowych niż przypuszczano. Pentagon ocenia też, że Moskwa kupuje rakiety od Korei Północnej i Iranu - pisze w piątek "New York Times".


Zachodni i ukraińscy eksperci oraz politycy często powtarzali w ostatnich miesiącach, że Rosja wyczerpuje swój arsenał pocisków rakietowych. W październiku minister obrony Ukrainy Ołeksij Reznikow ocenił, że Moskwa wykorzystała blisko 70 proc. swojego arsenału rakietowego - przypomina nowojorski dziennik.


Wtorkowy atak na Ukrainę, najintensywniejszy od początku wojny, stawia takie prognozy pod znakiem zapytania - ocenia "NYT".


Dziennik przypomina zarazem, że szef Pentagonu Lloyd Austin poinformował, iż Rosja zwróciła się do Iranu i Korei Północnej o dostawy broni. - Zdecydowanie uważam, że te kraje prawdopodobnie dostarczą jej pewien potencjał - powiedział w środę Austin.

19:11, 18.11.2022

Jak będzie trzeba, to polscy śledczy badający sprawę eksplozji rakiety w Przewodowie udadzą się do Ukrainy - podkreślił w piątek premier Mateusz Morawiecki. Chcemy współpracować, także ze stroną ukraińską; chcemy wyjaśnić wszystkie potencjalne nieścisłości - zaznaczył szef rządu.

19:06, 18.11.2022

Transporter opancerzony YPR-765 i ukraińscy żołnierze przygotowani do zimy.

18:57, 18.11.2022

Rosyjscy okupanci w obwodzie ługańskim na wschodzie Ukrainy przeprowadzają rozmowy z uczniami szkół i zachęcają dzieci do donoszenia na osoby o "proukraińskich poglądach", w tym na własnych rodziców - poinformował w piątek rządowy ukraiński portal Centrum Narodowego Sprzeciwu.

18:51, 18.11.2022

Nikt z USA nie naciska ani nie pogania prezydenta Zełenskiego, by zasiadł do stołu negocjacyjnego - powiedział w piątek rzecznik Rady Bezpieczeństwa Narodowego John Kirby. Dodał jednocześnie, że poza wycofaniem się rosyjskich wojsk z Ukrainy, najlepszym rozwiązaniem jest dyplomatyczne zakończenie konfliktu.


- Wszyscy zgadzamy się, że wynegocjowane rozwiązanie dyplomatyczne byłoby najlepszą rzeczą poza po prostu wycofaniem wojsk przez Putina. Ale mówiliśmy też, że prezydent Zełenski decyduje, czy i kiedy jest gotowy do negocjacji (...) i nikt ze Stanów Zjednoczonych nie naciska na niego, nie szturcha go i nie przynagla do stołu - powiedział Kirby podczas wirtualnej konferencji prasowej. Odniósł się w ten sposób do oceny najwyższego rangą dowódcy USA, gen. Marka Milleya, że zima może dać okazję do dyplomatycznego rozwiązania konfliktu.


- Ciężko sobie wyobrażać, byśmy to robili, kiedy jego kraj jest pod ostrzałem rakiet celowo skierowanych na cywilną infrastrukturę i zabijającym niewinnych Ukraińców (...) Ciężko sobie wyobrazić, by prezydent Zełenski był gotowy usiąść i zacząć rozmowy, kiedy jego obywatele są dosłownie mordowani niemal codziennie przez Rosjan - dodał.

18:40, 18.11.2022

Rosyjska armia przerzuciła część sił z odcinka chersońskiego do obwodu ługańskiego na wschodzie Ukrainy - poinformował w piątek sztab generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.


Sztab w wieczornym komunikacie napisał o potwierdzonych stratach po stronie przeciwnika w obwodzie chersońskim w minionych dniach. W Skadowsku wskutek ukraińskiego uderzenia zginęło ok. 50 rosyjskich żołnierzy. W mieście Czapłynka zniszczono zaś magazyn amunicji.


Według posiadanych przez ukraiński sztab informacji do miasta Nowoajdar w obwodzie ługańskim przerzucono część rosyjskich sił z odcinka chersońskiego.

18:36, 18.11.2022

Prezydent Warszawy spotkał się z Wadymem Bojczenko, merem Mariupola.

18:20, 18.11.2022

Zmasowany rosyjski atak rakietowy na Ukrainę może mieć pewien odłożony skutek w postaci zwiększonej migracji, z którą być może będziemy musieli się mierzyć w najbliższych dniach i tygodniach; Polska jest na to przygotowana - mówił w piątek w Brukseli minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk.

18:09, 18.11.2022

Nadal  docierają do nas obrazy najbardziej okrutnych zbrodni na ludności cywilnej - powiedziała w piątek Nancy Faeser, szefowa niemieckiego MSW. Ministrowie spraw wewnętrznych krajów G7 wezwali do wstrzymania rosyjskich ataków na Ukrainę i potwierdzili wolę ścigania osób odpowiedzialnych za zbrodnie wojenne.

18:01, 18.11.2022

Rosjanie założyli propagandowy blog, na którym piszą, że skradziony szop pracz z zoo w Chersoniu mieszka z rosyjskimi spadochroniarzami, którzy noszą go ze sobą w torbie zwiadowczej.

17:49, 18.11.2022

Grupa republikańskich kongresmenów zażądała audytu wydatków na pomoc dla Ukrainy; autorką wniosku jest Marjorie Taylor Greene, która podkreśliła, że w Partii Republikańskiej rośnie liczba polityków przeciwnych wspieraniu Kijowa - podają portale The Hill i Axios.

17:41, 18.11.2022

Portugalia zyskała w związku z wojną na Ukrainie, podobnie jak skorzystała podczas II wojny światowej, powiedział w piątek portugalski prezydent Marcelo Rebelo de Sousa w trakcie ceremonii zamknięcia kongresu turystycznego w Fatimie.


Szef państwa wyjaśnił, że korzyści płynące z obu konfliktów zbrojnych pomogły przede wszystkim portugalskim przedsiębiorcom.


W ocenie Rebelo de Sousy największym beneficjentem wojny na Ukrainie jest w Portugalii branża turystyczna. Wyjaśnił, że wojna doprowadziła do zwrócenia się wielu zagranicznych turystów w kierunku Portugalii i spędzenia tam “w sposób bezpieczny” urlopu.

17:31, 18.11.2022

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow otrzymał zakaz wjazdu do Polski na sesję Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE - poinformował dziennikarz Radia Swoboda Rikard Jozviak.


"Warszawa postanowiła zakazać Siergiejowi Ławrowowi wjazdu do Polski na spotkanie ministerialne OBWE w Łodzi w dniach 1-2 grudnia. Rosja odpowiedziała gniewnym listem do OBWE" - napisał Jozviak na Twitterze.

Źródło: WP Wiadomości, Twitter, PAP, Reuters, Telegram

Masz newsa, zdjęcie lub filmik? Prześlij nam przez dziejesie.wp.pl
d3u8maq
Oceń jakość naszego artykułu:
Twoja opinia pozwala nam tworzyć lepsze treści.

WP Wiadomości na:

Wyłączono komentarze

Elementem współczesnej wojny jest wojna informacyjna, a sekcje komentarzy stają się celem działań farm trolli. Dlatego zdecydowaliśmy się wyłączyć komentarze pod tym artykułem.

Paweł Kapusta - Redaktor naczelny WP
Paweł KapustaRedaktor Naczelny WP
d3u8maq
Więcej tematów